Gdańsk, 23 czerwca 2008, 09:20Grzegorz Pawelec
MTB Bike Tour Gdańsk 2008

LINK 1: STRONA INTERNETOWA ORGANIZATORA
LINK 2: ARCHIWUM: GDAńSK

Trójmiejscy "górale" po raz drugi w tym roku stawili się na starcie cyklu MTB Bike Tour Gdańsk 2008. Jego organizatorem od kilku już lat jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

21 czerwca do Oliwy przy ul. Abrahama zjechało blisko 150 zawodników. Uczestnicy zawodów zmierzyli się z kolejną nową trasą przygotowaną przez gdański MOSiR.

Także i ta wymagała w niektórych partiach zwiększenia wysiłku, szczególnie na trzech podjazdach i dwóch ostrych zjazdach. Dzięki temu rywalizacja była emocjonująca, a poszczególne przejazdy widowiskowe. Zawodniczki i zawodnicy walczyli nie tylko o jak najlepszą pozycję na mecie.

Zbierali też punkty do klasyfikacji generalnej cyklu, której podsumowanie nastąpi po trzecich jesiennych zawodach.

Jako pierwsi na trasę ruszyli najmłodsi kolarze z kategorii wiekowej do 12 lat. Mieli do pokonania 4 pętle po 800 m. Najmocniej na pedały naciskała Weronika Lorkowska - zwyciężczyni pierwszej edycji - i dzięki temu wyprzedziła na mecie Patrycję Lorkowską. Jako trzecia dojechała Iza Niewiadomska. Wśród chłopców najlepiej z dystansem 3200 m poradził sobie Dominik Dorsz. Drugi ukończył Aleksander Piętka, a Kuba Korman był trzeci.

Młodzicy (13-14 lat) mieli do pokonania 3500 m, ale ich trasa była już bardziej wymagająca. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zapewniła sobie Natalia Nowotarska. Wyprzedziła na mecie Zofię Rzeszutek i Annę Omieczyńską. Kategorię chłopców wygrał podobnie, jak w kwietniu Dawid Miotk przed Piotrem Flisikowskim i Szymonem Sainokiem.

W kategorii junior młodszy (15-16 lat) trasa liczyła 10,5 km, a wśród dziewcząt pokonały ją tylko dwie zawodniczki - Anna Krajka i Julita Linowska. W grupie chłopców najlepszy okazał się Adam Kozłowski, który pokonał Mariusza Langowskiego i Marcina Kobielę.

Juniorzy (17-18 lat) mieli do przejechania 14 km. Zwycięzcą tej kategorii został ponownie Bartosz Ponichtera. Na drugim miejscu finiszował Igor Juckiewicz, a jako trzeci linię mety przekroczył Krzysztof Zastawny.

W dalszej kolejności na trasę wyruszyli zawodnicy przyporządkowani do kategorii Masters II i III (odpowiednio 46-59 lat i powyżej 60 lat). Musieli pokonać 3 rudny po 3,5 km. W grupie Masters II przejazdu ukończyła tylko jedna pani - Wiesława Stachańczyk. Rywalizację panów wygrał Tomasz Jasiński. Drugi linię mety minął Andrzej Omieczyński, a trzeci finiszował Zbigniew Łuszczyński. W grupie Masters III zwyciężył Eugeniusz Bogdziewicz, wyprzedzając na mecie Leona Holza i Leona Dorsza. W kategorii Masters (30-45 lat) najszybciej z trasą 10,5 km poradził sobie Robert Zembroń, który wyprzedził Michała Feliona i Leszka Gąsiorowskiego. Jedyną kobietą w tej grupie była Bożena Pietrzak.

Najdłuższe zmagania czekały na zawodników popularnej "Elity" (19-29 lat). Tu bezkonkurencyjny na odcinku 21 km okazał się Maciej Zielonka. Drugim miejscem musiał zadowolić się Bartosz Adamski, a trzecie przypadło Danielowi Majkowskiemu. W tej grupie wiekowej wystartowała tylko jedna pani - Wiesia Stachańczyk.

Po każdym wyścigu czołowe trójki dekorowane były pamiątkowymi medalami. Otrzymały także "bike tour'owe" koszulki. Na startujących czekała także bardzo przyjemna niespodzianka - losowanie nagrody specjalnej, którą była aparat cyfrowy Kodak z matrycą 7 Megapikseli. Szczęście uśmiechnęło się do Tomasza Kozakowskiego z Kwidzyna.

Patronat medialny nad zawodami sprawują: Polska Dziennik Bałtycki, Hit FM, portal trojmiasto.pl