Gdańsk, 20 kwietnia 2008, 19:57, 1585/112076Grzegorz Pawelec

LINK 1: STRONA INTERNETOWA MOSIR GDAŃSK
LINK 2: ZOBACZ ZDJĘCIE W POWIĘKSZENIU
LINK 3: ARCHIWUM: GDAńSK

Na zdjęciu: trasa obfitowała w mocne podbiegi (Grzegorz Pawelec)

Pierwsza edycja MTB Bike Tour Gdańsk 2008 już za nami! Organizowane od kilku lat gdańskie wyścigi rowerowe w bieżącym roku zostały zainaugurowane w sobotę 19 kwietnia. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, organizator cyklu - stale poszukuje ciekawych tras, na których rowerzyści mogą sprawdzić się w trudniejszych warunkach.

Tym razem przygotowana została nowa i atrakcyjna trasa w okolicy Sanktuarium w Matemblewie. Na kolarzy czekały m.in. trzy ostre podjazdy, które sprawiały, że rywalizacja stawała się niezwykle emocjonująca. Zawodniczki i zawodnicy walczyli nie tylko o jak najlepszą pozycję na mecie, ale również o punkty do klasyfikacji generalnej cyklu. Składać się na nią będą trzy tegoroczne wyścigi, a jej podsumowanie nastąpi po ostatniej edycji.

Jako pierwsi na trasę ruszyli najmłodsi kolarze z kategorii wiekowej do 12 lat. Mieli do pokonania 3 pętle po 800 m. Najmocniej na pedały naciskała Weronika Lorkowska i dzięki temu wyprzedziła na mecie Zofię Rzeszutek. Jako trzecia dojechała Patrycja Lorkowska. Wśród chłopców najlepiej z dystansem 2400 m poradził sobie Szymon Sajnak. Drugi ukończył Paweł Okroj, a Dominik Dorsz był trzeci.

Młodzicy (13-14 lat) mieli do pokonania także 2400 m, ale ich trasa była już bardziej wymagająca. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt automatycznie, jako jedyna startująca, zapewniła sobie Martyna Dobrowolska. Kategorię chłopców wygrał Dawid Miotk przed Piotrem Flisikowskim i Mateuszem Czają.

Także w kategorii junior młodszy (15-16 lat) trasa liczyła 7 km, a pokonała tylko jedna zawodniczka - Anna Krajka. Chłopcy przejechali 3 rundy po 3,5 km. Najlepszy okazał się Adam Kozłowski, który pokonał Arkadiusza Eberta. Juniorzy (17-18 lat) mieli do przejechania również 10,5 km. Zwycięzcą tej kategorii został Bartosz Ponichtera. Na drugim miejscu finiszował Krzysztof Zastawny, a jako trzeci linię mety przekroczył Michał Pawlaczyk.

W dalszej kolejności na trasę wyruszyli zawodnicy przyporządkowani do kategorii Masters II i III (odpowiednio 46-59 lat i powyżej 60 lat). Ci pierwsi musieli pokonać 3 rudny po 3,5 km, a Masters III dwie. W grupie Masters II przejazdu ukończyła tylko jedna pani - Wiesława Stachańczyk. Rywalizację panów wygrał Andrzej Omieczyński. Drugi linię mety minął Zenon Krajka, a trzeci finiszował Tomasz Jasiński. W grupie Masters III zwyciężył Eugeniusz Bogdziewicz, wyprzedzając na mecie Leona Holza.

W kategorii Masters (30-45 lat) najszybciej z trasą 10,5 km poradził sobie Robert Banach, który wyprzedził Michała Felona i Leszka Gąsiorowskiego.

Najdłuższe zmagania czekały na zawodników popularnej "Elity" (19-29 lat). Tu bezkonkurencyjny na odcinku 14 km okazał się Michał Dragacz. Drugim miejscem musiał zadowolić się Łukasz Derheld, a trzecie przypadło Bartoszowi Adamskiemu. W tej grupie wiekowej wystartowała tylko jedna pani - Wiesia Stachańczyk.

Po każdym wyścigu czołowe trójki dekorowane były pamiątkowymi medalami. Otrzymały także "bike tour'owe" koszulki. Na startujących czekała także bardzo przyjemna niespodzianka - losowanie nagrody specjalnej, którą była aparat cyfrowy Kodak z matrycą 7 megapixeli. Szczęście uśmiechnęło się do Daniela Ciesielskiego.

Klasyfikacja generalna po pierwszej edycji zostanie podana po podliczeniu punktów. Zapraszamy do śledzenia tej strony.

Patronat medialny nad zawodami sprawują HIT FM i Polska Dziennik Bałtycki.