Strzelce Opolskie, 15 kwietnia 2008, 12:19, 1693/76048
MP w biegach góskich na krótkim dystansie

LINK 2: STARTOWAŁEŚ? WYSTAW OCENĘ W RANKINGU
LINK 3: STRONA INTERNETOWA IMPREZY
LINK 4: ARCHIWUM: STRZELCE OPOLSKIE

Na zdjęciu: na trasie zawodów (Nowa Trybuna Opolska)

224 osoby wzięły udział w Mistrzostwach Polski w biegach górskich na krótkim dystansie. Kolejne 121 osób uczestniczyło w biegach towarzyszących.

Prognoza pogody nie odstraszyła więc biegaczy od udziału w tej ciekawej imprezy, która odbywała się w miejscowości Góra Świętej Anny, w województwie opolskim, na górze Chełm, na terenie klasztoru franciszkanów. Rywalizowano na pętli długości 1300 m (w tym 100 m schodów), na dystansach o ok. połowę krótszych niż te, na których zwykły się były odbywać międzynarodowe imprezy rangi mistrzowskiej.

W kategorii młodziczek, trzecia w ubiegłym roku na dystansie klasycznym Karolina Skrzypczak spokojnie rozegrała bieg taktycznie, wychodząc na prowadzenie od samego z początku i stopniowo zwiększała przewagę do 10 sekund na mecie przed ubiegłoroczną zwycięzczynią Natalią Kondys. Drugi w ubiegłorocznej rywalizacji w kategorii młodzików Daniel Potok również nie dał szans swoim rywalom i zwyciężył bez problemów.

Bieg juniorek młodszych to popis Natalii Strzeleckiej, która w tym biegu odzyskała formę nadwyrężoną przez perypetie zdrowotne. Ustawiła się za plecami prowadzącej od startu Natalii Wacławskiej i na drugim podbiegu będąc jedyną zawodniczką, która nie przeszła do marszu, spokojnie wyszła na prowadzenie i zwyciężyła poprawiając swój wynik (srebrny medal) z ubiegłego roku. Druga była debiutująca w biegach górskich Justyna Jendro, trzecia Natalia Wacławska, niegdyś najlepsza młodziczka wśród góralek, bardziej jednak obecnie znana ze swoich sukcesów na stadionie i w hali. W kategorii juniorów młodszych przez większą część dystansu prowadzili debiutujący w biegu górskim Wojciech Czernek i Michał Filipiak. Na trzecim (ostatnim podbiegu) skutecznie zaatakował Wojciech Czernek, który ostatecznie zdobył tytuł mistrza Polski, a na drugim miejscu ostro finiszował startujący dotychczas bez sukcesów w tej konkurencji Tomasz Kawik.

W kategorii juniorek starsza siostra Natalii Wacławskiej Anita wzięła sobie do serca wskazówki trenera – „żadnych skipingów” i wygrała prowadząc niemal przez cały dystans. Drugie miejsce zajęła Anna Barczyk, która po w czwartym roku startów w biegach górskich wreszcie stanęła na podium mistrzostw Polski. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Kumor, która jeszcze w połowie ostatniego podbiegu wyglądała na mającą najwięcej sił, a osłabła na końcowym odcinku schodów. Wśród juniorów przez 2 okrążenia zanosiło się na dublet, a początkowo nawet na tryplet biegaczy z Halicza Ustrzyki Dolne. Na ostatnim okrążeniu do przodu przeszli jednak zwycięzca wszystkich trzech ubiegłorocznych juniorskich zawodów rangi mistrzowskiej Miłosz Szcześniewski oraz prezentujący ostatnio doskonałą formę biegową w biegach płaskich Rafał Gontarczyk. Nieoczekiwanie jednak zza pleców prowadzących zaatakował brat srebrnego w juniorach młodszych Tomasza Marek Kawik i to on został zwycięzcą. W ten sposób w nieoficjalnej klasyfikacji rodzinnej zwyciężyli bracia Kawikowie – 1 złoty, 1 srebrny przed siostrami Wacławskimi – 1 złoty, 1 brązowy.

W kategorii seniorek Izabela Zatorska powoli, ale skutecznie wypracowała sobie przewagę i po raz kolejny udowodniła, że na razie w kraju nie ma sobie równych. Drugie i trzecie miejsce zajęły debiutujące w biegu górskich Agnieszka Janasiak i Magdalena Deptuła. W kategorii seniorów Andrzej Długosz rozegrał bieg podobnie jak Izabela Zatorska, a za jego plecami walkę o drugie miejsce przez większą część dystansu stoczyli Dariusz Żak i Andrzej Lachowski. Ostatecznie ten drugi, nieobecny na trasach biegów górskich od 2002 roku musiał uznać wyższość o rok młodszego, ale o wiele bardziej doświadczonego w tej materii rywala.

W biegu otwartym triumfował Janusz Magiera – jeden z najstarszych stażem pośród polskich biegaczy górskich.