Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Ameryka Północna, 10 marca 2008, 21:12, 2437/82866
mesz

Zasady kwalifikacji na maraton w Nowym Jorku

LINK 1: ŹRÓDŁO DANYCH
LINK 2: STRONA INTRERNETOWA MARATONU
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AMERYKA PółNOCNA



Aplikowanie do maratonu w Nowym Jorku jest skomplikowane a poziom biurokracji jest imponujący. Co roku setki tysięcy biegaczy stara się stanąć na starcie tego maratonu, udaje się to jednak jedynie części z nich. Chciałbym przybliżyć nieco polskim biegaczom meandry zapisów na ten słynny bieg. Główne zastosowanie mają aplikacje online. Aplikacje drukowane mają być dostępne w połowie marca.

Aplikować może każdy, kto w niedzielę 2 listopada 2008 będzie miał 18 lub więcej ukończonych lat. Każdy może wysłać jedno zgłoszenie. Uczestniczyć w maratonie można korzystając z puli miejsc gwarantowanych, bądź też biorąc udział w loterii – licząc na uśmiech losu.



Osoby z gwarantowanym startem w maratonie:

- członkowie NYRR, którzy spełniają dodatkowe określone wymogi.

- biegacze dopuszczeni do startu w maratonie w Nowym Jorku w 2007 roku, którzy odwołali swój przyjazd przed imprezą.

- osoby, które ukończyły 15 lub więcej maratonów w Nowym Jorku.

- biegacze, którzy w ciągu trzech ostatnich lat pod rząd (2005, 2006, 2007) wysyłali swoje zgłoszenia na maraton i trzykrotnie nie zostali do niego dopuszczeni i którzy nie zapewnili sobie startu w inny sposób np. wypełniając kryteria czasowe.

Wyżej wymienione osoby powinni otrzymać od organizatorów instrukcje co do dalszego postępowania, w razie ich braku można kontaktować się z organizatorami przez e-mail: marathonmailer@nyrr.org

- kolejna grupa to biegacze, którzy w okresie od 1 stycznia 2007 roku do 1 maja 2008 roku wypełnią kryteria czasowe dla swojej kategorii:

Open (wiek 18-39) Masters (wiek 40+)
Maraton Półmaraton Maraton Półmaraton

Mężczyźni 2:55:00 1:23:00 3:10:00 1:30:00
Kobiety 3:23:00 1:37:00 3:38:00 1:44:00

Weterani (wiek 50+) Weterani (wiek 60+)
Maraton Półmaraton Maraton Półmaraton

Mężczyźni 3:30:00 1:40:00 3:45:00 1:48:00
Kobiety 3:52:00 1:50:00 4:13:00 2:00:30

Podany wiek, dotyczy wieku w dniu ukończenia biegu kwalifikacyjnego. Podane czasy są czasami minimalnymi, tzn. kobieta w wieku 30 lat aby wypełnić kryterium czasowe powinna pobiec maraton w czasie 3:23:00 lub szybciej. Wynik, by został zaliczony na potrzeby kwalifikacji, musi być wynikiem z biegu atestowanego.

Termin zgłoszeń dla biegaczy ze spełnionymi kryteriami czasowymi mija 1 maja o godz. 23:59. Informacje: nazwa biegu i wynik, należy podać w momencie wysyłania zgłoszenia na maraton lub poprzez e-mail: marathonmailer@nyrr.org

- osoby z gwarantowanym startem poprzez program charytatywny.
- ostatnia grupa to biegacze, którzy swój udział w biegu zapewniają sobie za pośrednictwem Oficjalnego Międzynarodowego Partnera.

Niestety, w Polsce (i w wielu innych europejskich krajach) nie ma takiego partnera. Możliwość korzystania z tego rozwiązania mają Polacy pracujący w Europie Zachodniej - obowiązuje tu zasada miejsca zamieszkania.

LOTERIA. Osoby z USA i z innych krajów, mogą starać się o numer startowy za pośrednictwem loterii, która ma miejsce w połowie czerwca. Mieszkańcy USA mają czas na akces do loterii do 1 czerwca 2008 roku, natomiast mieszkańcy innych krajów do 1 maja 2008 roku. Opłaty są rozbite na kilka części:

- opłata zgłoszeniowa – 11$, nie podlega zwrotowi bez względu na niekorzystny wynik loterii.

- opłata startowa: 125$ dla członków NYRR, 155$ dla mieszkańców USA, 210$ dla reszty świata – opłata nie podlega zwrotowi po zaakceptowaniu uczestnictwa przez organizatora

- kaucja zwrotna za chipa ChampionChip – 35$. Możliwe jest używanie własnego chipa – podczas zgłoszenia wystarczy podać nr swojego chipa. Kaucja wówczas nie jest pobierana.

Płatność jest możliwa kartą kredytową lub czekiem. Wszelkie opłaty muszą być dokonane jedną wybraną metodą. Opłaty powinny być dokonane w momencie zgłoszenia (oznacza to w praktyce podanie numeru karty kredytowej w zgłoszeniu – w przypadku szczęścia w losowaniu odpowiednia kwota jest pobierana).

Po szczęśliwej akceptacji zgłoszenia/wyboru w loterii przez organizatorów, dalsze informacje przesyłane są poprzez e-mail, a drogą pocztową każdy uczestnik otrzymuje kartę uczestnika, która jest konieczna razem z dowodem tożsamości np. paszportem do odebrania numeru startowego. Świadczenia na rzecz zawodników. W ramach wpisowego, organizator gwarantuje następujące świadczenia:

- udział w maratonie nowojorskim 2008, zapewniając na trasie punkty odżywcze, pomoc medyczną, program rozrywkowy, depozyt bagażu, ochronę, fantastycznych kibiców i wiele więcej.

- wstęp na targi EXPO.
- pasta party.
- pokaz sztucznych ogni.
- party pomaratońskie.
- oficjalny "podręcznik maratonu"
- program zawodów, koszulkę pamiątkową, plakat, baton, oferty promocyjne.
- transport na start z trzech miejsc w Nowym Jorku (dojazd własnymi pojazdami nie jest możliwy).
- obsługę na starcie: rozgrzewkę, przekąskę na śniadanie, program rozrywkowy, możliwość pomodlenia się przed biegiem.
- pakiet dla kończących bieg: medal, napoje i jedzenie, nakrycie termiczne.
- miejsce dla zawodników po skończeniu biegu.
- certyfikat ukończenia maratonu.
- oficjalne wyniki w postaci drukowanego magazynu.

Oczywiście, warunkiem uczestnictwa w imprezie jest na dzień dzisiejszy posiadanie wizy wjazdowej do USA, co jest odrębną kwestią rządzącą się swoimi prawami. Powodzenia :)


Komentarze czytelników - 95podyskutuj o tym 
 

Wojtek G

Autor: Wojtek G, 2008-11-21, 21:37 napisał/-a:
Poruszyłeś zygis Poznań, więc jest i Poznań.Też artykułó w wersji skróconej,

Mój dramat w Poznaniu
Autor: Wojtek Gruszczyński

Data : 2003-10-12

Do pisania tego artykułu zabieram się jako skruszony, załamany i bez chęci do życia maratończyk. Jednak sam w pocie czoła, na tak podłe samopoczucie sobie zapracowałem. Nie chciałem słuchać dobrych rad kolegów biegaczy (między innymi Janga, Kamusa, Witta ostatnio Yurka) wyznając zasadę " jakoś to będzie". Żadnego racjonalnego myślenia, rozsądku, a wręcz głupota wzięły górę. Jestem największym przegranym 4 Maratonu Poznań. Porażka, wręcz klęska na własne życzenie.

Jak wcześniej sygnalizowałem na maratonie warszawskim nabawiłem się kontuzji wydawało mi się niegroźnej.

Diagnoza - zbyt duże przeciążenie lewej nogi, jednak nie pomogły przepisane przez lekarza lasery i krioterapia. Do Berlina jednak pojechałem, gdzie dodatkowo oberwałem jakieś włókna z tyłu uda, co stwierdził masażysta sportowy. Nie wiem dokładnie co to jest, bo jestem zapisany do lekarza dopiero na czwartek 9.10.03

Aby pechowi wyjść naprzeciw postanowiłem prze kuśtykać i 4 Maraton Poznański. Pokusa wzięcia udziału w tym maratonie była zbyt duża ze względu, że 2 lata przebywałem w tym mieście i mam z tego okresu same dobre wspomnienia. Przebiegłem też wszystkie trzy poprzednie maratony i czekało tam na mnie wyróżnienie w postaci złotej oznaki i ładny medal za uczestnictwo. Czym bliżej godziny zero, tym temperatura imprezy rosła, co dało się odczuć w komentarzach kolegów, a tym samym i pragnienie uczestnictwa tym święcie. Spakowałem torbę i w dniu biegu wraz z kolegą ze swojego miasta Edkiem Jurachno stawiliśmy się o godz. 8:30 w biurze organizacyjnym.....................................


Jakby nie patrzeć to my też przyjechaliśmy za późno i po pobraniu nr startowych, już potem wszystko robiliśmy w biegu. Ze względu na duży najazd samochodów na Maltę, służby porządkowe, aby nie zakorkować głównych miejsc wydarzeń, nie wpuszczały i słusznie aut blisko bramy startowej. Parkowaliśmy samochody w uliczkach osiedla mieszkaniowego.......................

Ja, aby nie spóźnić się na start poprosiłem żonę Jurka Szuszkiwicza, która chętnie pospieszyła mi z pomocą i zdała (po nawale) za mnie depozyt. Wielu mogło uczynić to samo bo byli z rodzinami, jednak pchali się tratując nawzajem. Trzeba zawsze zależnie od sytuacji ruszyć głową, również swoją. To samo przy odbiorze. Wystarczyło aby ze trzy wysokie osoby stanęły w drzwiach hangaru, a obsługa podawała torby pierwsze z brzegu jak leci.....................


Jednak były też i ludzkie, godne pochwały odruchy. Wiele osób przekazywało stojącym , ewentualnie konsumującym posiłek, a dygocącym z zimna biegaczom swoje wierzchnie okrycia. Co do medali się nie wypowiadam bo maratonu nie ukończyłem, ale gdyby nie kontuzja to prawdopodobnie bym się na niego załapał. Gwarantowała mi to średnia ostatnich pięciu maratonów około 3:20:00. Gdańsk - 3:15:14, Moskwa - 3:18:24, Białystok - 3:21:00, Warszawa - 3:23:58, Berlin - już z bolącą nogą 3:32:58 Jak doszło do mojego dramatu ?

Na starcie świadomie stanąłem z kontuzją. Łudziłem się nadzieją, że kupiony dwa dni wcześniej ściągacz elastyczny na udo załatwi sprawę i pozwoli maraton zaliczyć. ( był zawodnik, który stwierdził, że ten ściągacz to moja asekuracja, gdybym osiągnął zły wynik). Ale to nie takie proste. Wcześniej zapowiadałem sojusz z Panią "Parasolką" czyli bieg na limit, upoważniający do otrzymania medalu, chociaż gdy ich brakło to i tak bym go nie dostał. Pan Henryk Witt początkujący maratończyk z Sopotu, również ucieszył się, że będzie mógł wobec zaistniałej sytuacji, sobie ze mną w biegu pogadać. Kamus zalecił moczenie nogi w wiadrze z roztworem soli i mydła. Jang chyba jako jedyny zdecydowanie odradzał start w Poznaniu, przytaczając swoje podobne perypetie z Zamościa. Jednak nikogo nie posłuchałem i się doigrałem.

Przypadek sprawił, że ostatnie minuty przed startem spędziłem obok pierwszego hangaru z Panem Kołodko i z jego miłą i sympatyczną żoną. Oberwało mi się od Pana Grzegorza za artykuł w piśmie "SKOK", gdzie dziennikarz w tytule napisał: "Pomogliśmy pokonać Kołodkę". Faktem jest, że "SKOK" wspiera mnie finansowo, ale ja artykułu nie autoryzowałem, a dziennikarzowi dzwoniącemu z Gdyni potwierdziłem tylko wygraną z premierem i odesłałem do wyników z maratonu N.Y. Na szczęście, żona Pana Grzegorza, gdy się mocował z agrafkami puściła mi "oko" i stwierdziła "on tylko tak się przekomarza, żartuje". Potem opowiedziała mi o maratonie bodajże w Keni czy Tanzanii, gdzie startowało tylko 10 białych, a reszta czarnoskórzy.

Wszyscy murzyni przybiegli na metę w czasach od 2:15:00 do 2:20:00, a potem długo, dłuuuuugo, dłuuuuuuuugo nic i dopiero niedobitki białych w tym pan Grzegorz, z drugim Polakiem i kilku Amerykanów. Ale to tak na marginesie. Moja przygoda z 4 Maratonem Poznań była krótka. Zacząłem ostrożnie, jednak po 5 km udzielił mi się nastrój rywalizacji. Odezwał się zew walki. Nie bacząc na ból nogi przytępiony tabletkami, na pierwszym długim podbiegu zacząłem odrabiać straty z pierwszych 5 km. Na 10 km jeszcze nic nie zapowiadało dramatu. Gdzieś na 14 km poczułem silne kłucia pod udem, miałem wrażenie jakby coś się tam oderwało. Każdy krok to przeszywający ból. Stanąłem w miejscu. Zacząłem do siebie sam mówić: Wojtek to już koniec !!! odpinaj numer, to kres twojej podróży. Stojący obok kibice pytają co się panu stało? Odpowiadam zepsuła się noga. Jakiś Pan w białej koszulce z napisem na niej "organizator" pyta, co ma mi ściągać, czy lepiej karetkę, czy samochód.? aby mnie odwieźć na metę.

Dziękuję za szybką i życzliwą reakcję i pytam w którą stronę bliżej do mety? Jednak postanawiam pokuśtykać w przeciwną stronę. Chcę chociaż raz obejrzeć na żywo walkę na trasie. Przebiegający obok mnie biegacze dodają otuchy, pozdrawiają. Słyszę też kilka uszczypliwych uwag typu - jeżeli do mety, to nie w tę stronę. W pewnym momencie słyszę oklaski. To liczna grupa Artiego dziękuje mi za udział w biegu i współczuje sytuacji w jakiej się znalazłem . Do braw przyłączają się inni przebiegający maratończycy. Mam łzy w oczach, tak by się chciało do nich przyłączyć. Na przystanku stoi trzech podpitych gości, też mi współczują jednak brawa skomentowali na swój sposób. Jeden z nich stwierdza - oni niby biją panu brawo, a tak to się chyba cieszą, że jednego w rywalizacji mniej.

Zapewniam ich, że tak jak oni pomagają sobie kupić winko robiąc "ściepkę" tak my maratończycy jesteśmy dla siebie życzliwi i dzielimy się wszystkim co mamy i chyba ich przekonałem. Idąc z nr startowym "300" w ręce, w stronę punktu żywnościowego z 10 km jeszcze kilkakrotnie kibice proponują odwiezienie mnie na metę, a pani sklepowa zaprasza do sklepu aby się wytrzeć ręcznikiem i trochę ogrzać. Oglądam końcówkę węża maratońskiego. Pozdrawia mnie pan Witt, z którym nie chciałem biec, Pani Basia Gil, rolkarze, wózkarze, którzy robią już drugie okrążenie, jednak moją uwagę przyciąga jedna z pań biegnie wolno, gdy próbuję dopingować przyznaje mi się, że to jej walka o trzeźwość. Kiedyś nie żałowałam sobie, rzuca mi na pożegnanie i rzeczywiście twarz zmęczona alkoholem, ale jakie postanowienie, ślubowanie? Będę jeszcze kiedyś chciał tę Panią spotkać.......................

Zaraz za nią pojawia się czołówka. To ich 32 km. Prowadzi trójka Przybył, Krzyścin i ktoś trzeci kogo nie rozpoznałem. Potem pojedynczo kilku i jakaś dwójka. Dalej pierwsza kobieta Krystyna Kuta, za nią druga młoda biegaczka z pomagającym jej czarnym biegaczem z kitką. I tak dobrnąłem do drogi skręcającej na Maltę. Robi mi się zimno. Jeszcze widzę Jasia Kulbaczyńskiego, który idzie ostro i kończy w dobrym czasie 2:54:30. Obsługa punktu odżywczego poznaje mnie i oddaje mi mój napój komentując - coś pan polubił nasz punkt. Powiedziałem nie przeczę i kazałem moje picie podać ostatnim. Doczłapałem się do hangaru, gdzie obsługa wywiesiła kartkę:

"Przepraszamy trwa segregacja toreb". Uchylam drzwi i proszę o odszukanie torby z wystającym żółtym plecakiem. Na szczęście chłopak szybko ją odnajduje. Kąpię się z rolkarzami, którzy są już na mecie. Przebrany oglądam z tarasu hangaru finisz Krzyścina i Przybyły. Postanawiam odebrać zastaw za chipa. Ponownie spotykam panią Kołodko. Razem idziemy oglądać finisz przybiegających. To był mój 85 maraton. Pierwsze moje wymuszone zejście z trasy. Następna lekcja pokory wobec dystansu 42 km 195 m.

Maratonu nie da się przebiec na jednej nodze, chociaż gdybym od początku biegł z outsiderami? A może trzeba było truchtać z Panią, która postanowiła walczyć o swoja trzeźwość? A najlepiej to trzeba było słuchać Janka Golenia, ale jak napisałem w temacie "żeby kózka nie skakała" - Jadę do Poznania i stanę na starcie, czego chyba pożałuję. Ale nie zawsze słucham ludzi mądrzejszych ode mnie. No i sprawdziło się. Teraz czekam na wyrok lekarzy, a Nowy Jork opłacony. Być może zamiast biegać po Manhattanie, będę po nim kuśtykał z nogą w gipsie. Wojtek Gruszczyński - czerwony kapelusz.

Ps. W artykule nie napisałem,że wykąpany wcześniej czekając na losowanie samochodu,kibicowałem z panią Kołodko prawie ostatniemu zawodnikowi.Medali zostało całe naręcze.Kilka osób znało moje perypetie podczas z tego maratonu i poprosili organizatora o danie mi na pamiątkę medalu z "Niebieskim koziołkiem".Oczywiście wziąłem bez obrzydzenia,ale nie wisi na oficjalnych tablicach,tylko na haczyku przy biurku,wśród medali przypadkowych i kupionych na różnych giełdach, w tym medali kupionych w Szwajcarii w sklepie "Sióstr Miłosierdzia".A kupiłem tam takie rarytasy jak medale z popiersiami Emila Zatopka, Pavlo Nurmiego, Bikili Abebe,Kitei Sona, Bordina czy Zabali.Co roku na Targu Staroci w Berlinie kupuję następne i powiększam kolekcję o następne eksponaty.Jakoś nie mam wyrzutów sumienia,że tak czynię.Co do przypadku podanego przez ciebie to się nie wypowiadam.Za mało szczegółów.


















 

Klamot-Damia

Autor: Damian Chicago, 2009-01-19, 16:15 napisał/-a:
2 listopada 2008 w New York City Marathon wybiegalem swuj rekord zyciowy, 02:43:29 caly czas bieglo nas praktycznie czterech polakow obok siebie, jest to Pienkny Marathon ale nie tak Wspanialy jak Boston tam to czujesz Historie Maratonu na sobie, w tym roku tez pobiegne Boston(jestem juz zgloszony) jak i New York ktory to bendzie 30 jubileuszowym Marathonem, pozdrawiam Damian Bednorz.

 

Krzysiek_bie

Autor: Krzysiek_biega, 2009-01-19, 17:31 napisał/-a:
Jak pamiętam będzie to nie trzydziesta - a czterdziesta edycja

 

Klamot-Damia

Autor: Damian Chicago, 2009-01-19, 19:46 napisał/-a:
Masz racje nie 30 a 40 bendzie to NYCM, sory za pomylke.

 

andrzej

Autor: andrzej, 2009-01-19, 20:39 napisał/-a:
Śietny artykuł który doskonale obrazuje co należy zobaczyć w Nowym Jorku w tak krótkim czsie .Jak warto marzyć i potrafić realizować swoje marzenia .W roku 2008 udało mi się przebiec maratony w Bostonie,Berlinie i Nowym Jorku i z moich wrażeń maraton w Bostonie jest najlepiej zorganizowanym maratonem. Tam odczuwa się wrażnie że jest się kimś ważnym dla organizatorów zarówno przed startem jak i na mecie i ma się wrażnie że wolontariuszy jest wiecej niż maratończyków,dlatego polecam i jeszcze raz gratuluje świetnego artykułu

 

pawel 75

Autor: pawel 75, 2009-01-21, 13:16 napisał/-a:
Powiem ( napiszę ) krótko : super artykuł

 

Arti

Autor: Arti, 2009-01-21, 17:40 napisał/-a:
Miło słyszeć, że artykuł podoba się i wierzę, że na każdego przyjdzie kolej by przeżyć równie piękny maraton - najlepiej w pięknym mieście NY. Czego wszystkim serdecznie życzę. Arti ;-)

 

benek

Autor: benek, 2009-01-21, 18:15 napisał/-a:
Mnie w tym roku czeka NYC Halfmarathon :)

 

straszek

Autor: straszek, 2009-01-21, 18:47 napisał/-a:
Pięknie zilustrowany raport z pobytu w kraju Obamy.
Czułem się tak, jak bym tam właśnie był. Marzenia...
Na razie mam zrobiony limit w mojej kat. wiekowej i wspomnienia z Maratonu Chicago w 2006. Ale to za mało!
Pozdrawiam serdecznie

 

Arti

Autor: Arti, 2009-01-24, 00:00 napisał/-a:
Chwilowa przerwa techniczna do... 1 lutego ;-) Z powodu przeciążenia konta strony wyczerpał się limit przesyłu danych i trzeba odczekać na nowy miesiąc... taka miła klęska urodzaju ;-) Ale miło,że relacja podoba się i jest chętnie tak licznie czytana ;-)

 


















 Ostatnio zalogowani
Mikesz
07:12
kos 88
07:12
biegacz54
06:56
Januszz
06:35
Bartuś
06:33
Stonechip
06:06
drago
05:59
romangla
05:39
42.195
04:23
Admin
03:00
krunner
01:53
andreas07
00:22
a.luc
23:46
stanlej
23:44
rolkarz
22:40
LukaszL79
22:26
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |