Włochy, 15 pazdziernika 2007, 15:20, 1582/161160
Bartkiewicz
Rekord ¶wiata kobiet w Półmaratonie 1:06:25

LINK 1: ¬RÓDŁO DANYCH
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - WłOCHY

33-letnia Lornah Kiplagat, Holenderka pochodz±ca z Kenii, zdobyła w Udine (Włochy) złoty medal 16 Mistrzostw ¦wiata w Półmaratonie. Rezultatem 1:06:25 ustanowiła rekord ¶wiata. Drugie miejsce zajęła Kenijka Keitany. Poprzedni najlepszy wynik na tym dystansie wynosił 1:06:44 i należał do Eleny Meyer z RPA.

Br±zowy medal w klasyfikacji indywidualnej kobiet przypadł Kenijce Pameli Chepchumba, która wraz z wymienion± wcze¶niej Keitany oraz innymi koleżankami z reprezentacji zwyciężyła zarazem w klasyfikacji drużynowej. Kenia wyprzedziła w niej Etiopię oraz Japonię. Najlepsz± europejsk± drużyn± była reprezentacja Rumunii - 4 pozycja.

W gronie mężczyzn zwyciężył 25-letni Zersenay Tadesse z Erytrei (58:59). Polacy nie startowali.

Po wynikach badań antydopingowych triumfatorzy otrzymaj± po 30 tys. dolarów, a Kiplagat dodatkowo 50 tys. dolarów za rekord ¶wiata. Poprzedni był gorszy o 19 sekund i od o¶miu lat należał do Elany Meyer z RPA, która w Tokio pokonała dystans 21.097 km w 1:06:44.