Ameryka Północna, 09 pazdziernika 2007, 21:57Andrzej Więciorkowski
Bieg w tropiku ... i niezły czas w Bostonie!

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AMERYKA PółNOCNA

Tym razem na starcie biegu na dystansie 5 km dla kobiet, który odbył się 6 pażdziernika w Greensboro w stanie Północna Karolina stanęło 1800 kobiet w tym 20 osobowa elita zaproszonych zawodniczek z Etiopii, Kenii, USA, Argentyny oraz Polski.

Do Greensboro dotarli¶my w piatek wieczorem po 11 godzinach jazdy samochodem i pokonaniu 1000 km drogi. Noc pozostała na regenerację, a już następnego dnia o godzinie 9:30 trzeba było stan±ć na starcie biegu. Pogoda była znakomita, ... ale nie na bieganie. Wilgotno¶ć powietrza 90%, opadaj±ca mgła i temperatura dochodz±ca do 25 stopnii C - to takjak w tropiku.

Warunki pogodowe i bardzo ciężka górzysta trasa wraz z licznymi i długimi podbiegami miała duży wpływ na słabsze wyniki uzyskane przez zawodniczki w tym biegu.

Na 1800 zgłoszonych zawodniczek bieg ukończyło tylko 899 kobiet. Na mecie wiele razy interweniowała służba medyczna.

Bieg wygrała Janet Cherobon (Kenia) w czasie 16:14 przed Etiopk± Alemtsehay Misganan - 16:24, na trzecim miejscu przybiegła Belainesh Gebre (Etiopia) - 16:25. Na 11 pozycji z czasem 18:39 linię mety minęła Polka Zofia Więciorkowska ( AZS UWM Olsztyn), która zajęła również 2 miejsce w kategorii masters.

15 Jennifer Vandiver 40 (USA) 20:06

Jakże odmienne warunki do biegania panowały w poniedziałek 8 pażdziernika w Bostonie. Temperatura była w granicach 20 stopni C i padał lekki deszcz. Na starcie do biegu 31 edycji „TUFTS Health Plan” na dystansie 10 km stanęło 7000 kobiet, w tym cała czołówka zawodniczek amerykańskich, które walczyły w tym biegu o mistrzostwo USA.

Zwyciężyła Deana Kastor (br±zowa medalistka olimpijska w maratonie z Aten), która uzyskała czas 32:01. Drugie miejsce w czasie 32:41 zajęła Katie McGregor, a trzecie Elva Dryer - 32:53, wszystkie USA. 82 zawodniczki uzyskały czas poniżej 40 minut.

5 miejsce w tej doborowej stawce zawodniczek w kategorii masters zajęła Polka Zofia Więciorkowska (AZS-UWM Olsztyn). W biegu tym wystartowała po raz pierwszy, a uzyskany czas 37:03 jest jej najlepszym wynikiem na tym dystansie od 2001.