Wyniki Mistrzostw Polski w Biegu Alpejskim

LINK 1: WYNIKI MP SENIORÓW I JUNIORÓW
LINK 2: WYNIKI IGRZYSK DZIECI I MŁODZIEŻY
LINK 3: ARCHIWUM: MIęDZYGóRZE

135 osób stanęło na starcie 14. Biegu Śnieżnickiego, z Międzygórza na Śnieżnik. Emocji nie brakowało, a rywalizacja stała na wysokim poziomie.

W kategorii seniorek ubiegłoroczna zwyciężczyni Barbara Niewiedział, która chciała udowodnić Izabeli Zatorskiej, że czas na zmianę na tronie królowej biegów górskich rozpoczęła w bardzo szybkim tempie. Jak się okazało zbyt szybkim. Dwa forsowne podbiegi pomiędzy 3 i 6 kilometrem spowodowały, że zabrakło jej sił na ostatnich kilometrach i Zatorska spokojnie wygrała te mistrzostwa. Niewiedział zapowiedziała, że od przyszłego roku zamierza częściej pojawiać się na górskich trasach, nie tylko w mistrzostwach Polski. Nieźle pobiegła również trzecia na mecie Małgorzata Nowak, a Irena Czuta-Pakosz po raz pierwszy w swojej karierze nie zdobyła medalu w mistrzostwach Polski w biegach górskich.

Na kosmicznym jak na polskie warunki poziomie stała rywalizacja w kategorii seniorów. Na starcie stanęli wszyscy liczący się zawodnicy z biegów górskich. Rozpoczął bardzo mocno Marek Dryja, który nie miał sobie równych na górskich trasach w latach 1995-1998. Andrzej Długosz, który zaniepokoił się narzuconym przez niego tempem, a przede wszystkim stylem pokonywania pierwszego podbiegu był tak pochłonięty rywalizację, że pod szczytem Jawora, pierwszej góry na trasie zderzył się z liną od wyciągu i pozostałe 11 kilometrów pokonał z twarzą będącą w stanie jak po wyjściu na ring. Nie przeszkodziło mu to zwyciężyć i poprawić rekord trasy, a Dryja przekonał się, że w Polsce sporo zmieniło się przez ostatnich 9 lat i zajął ostatecznie 13 miejsce. Marcin Świerc, który jest objawieniem tego sezonu nie był w stanie sprostać Długoszowi, ale zajął drugie miejsce, co w tej obsadzie powinno go w zupełności usatysfakcjonować.

Rekord trasy padł również w rywalizacji juniorów i to o 1 minutę 31 sekund, a ustanowił go Miłosz Szcześniewski, który 2 tygodnie wcześniej zajął 13 miejsce w mistrzostwach Europy. Niespodzianką jest natomiast postawa Tomasza Czarnoty, który dotychczas niczym nadzwyczajnym w biegach górskich się nie wykazał, a tu przegrał zaledwie o 12 sekund. Także trzeci na mecie Mirosław Podolak z tegorocznym czasem bez problemu wygrałby ubiegłoroczne mistrzostwa Polski.

Sytuacja po starcie w juniorkach była podobna jak w seniorkach. Anita Wacławska po pierwszych 300 metrach miała 20 metrów przewagi. Problemy rozpoczęły się po dwóch kilometrach i wyglądało na to, że liderka i faworytka rywalizacji może w ogóle nie ukończyć biegu. Ostatecznie jednak ukończyła go na drugim miejscu, a wygrała, podobnie jak w roku ubiegłym, ale w czasie o 1 minutę 55 sekund lepszym niż w roku ubiegłym Beata Wojciechowska. Trzecie miejsce dość nieoczekiwanie zajęła Katarzyna Karpińska.