Węgry, 15 lipca 2007, 20:15, 1583/126672Janusz Rozum
Marcin Lewandowski Młodzieżowym Mistrzem Europy

LINK 1: WIĘCEJ NA PZLA
LINK 2: STRONA MARCINA LEWANDOWSKIEGO
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - WęGRY

Na zdjęciu: Marcin Lewandowski - świeżo upieczony złoty medalista MME na 800 metrów (www.lewandowski.police.pl)

Marcin Lewandowski zdobył trzeci złoty medal dla Polski podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Debreczynie, wygrywając bieg na 800m w czasie 1:49.94.

Marcin Lewandowski (RŻ 1:45.52, Ósemka Police, trener Tomasz Lewandowski) był faworytem biegu, mając najlepszy czas w Europie wśród młodzieżowców. Pierwsze okrążenie zawodnicy przebiegli w wolnym tempie – 56.76 i na ponad 200 metrów przed metą prowadzenie objął Marcin. Przy wejściu na ostatnią prostą rywale nieco się do niego zbliżyli, ale Polak przed metą powiększył przewagę kończąc bieg w czasie 1:49.94, o 2 metry przed Ukraińcem Oleksandrem Osmołowiczem – 1:50.21, który o 0.10 wyprzedził Francuza Abdesslama Merabeta.

Zawiodła trójka Brytyjczyków, którzy nie zdołali sięgnąć po medal. W finale biegało 9 zawodników, dodatkowo dopuszczono Brytyjczyka Graeme Oudney, zapewne poszkodowanego w serii eliminacyjnej. Marcin pokonał ostatnie 200m w bardzo dobrym czasie 25.79 (przy wolnym tempie całego biegu).

Przed dwoma laty Marcin zajął 7 miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów na dystansie 1500m. Przed rokiem podczas meczu z Niemcami ustanowił rekord polski juniorów – 1:46.69. Na Mistrzostwach Świata Juniorów w Pekinie dzielnie walczył z Afrykanami wychodząc na ostatnią prosta na pierwszej pozycji, ostatecznie zajął 4 miejsce. W tym roku w maju wygrał bieg w Herrerze pokonując Hiszpana Reinę, a w Hengelo wyprzedził mistrza Europy - Brama Soma, przegrywając z mistrzem świata, Wilfredem Bungei, zaledwie o 6 setnych.