Czechy, 15 maja 2007, 00:17, 1680/7117Andrzej Puchacz
Nowy talent w biegach górskich podczas biegu na Radhost

LINK 1: ZOBACZ SYLWETKĘ MARCINA ¦WIERCA
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - CZECHY

Na zdjęciu: Marcin ¦wierc z WKB Meta Lubliniec nowa gwiazda biegów góskich ? (metalub.republika.pl)

169 osób wzięło udział w Biegu na Radhoąt’, Roľnov pod Radhoąt’em w Czechach. Dystans 6.5 km - podobnie jak tydzień temu na Magurce, ale przewyższenie 734 m (o 50% wyższe).

Bieg ten jest bardzo dobrze znany polskim zawodnikom i nieprzypadkowo został wybrany na eliminacje do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w biegach górskich. Poza Andrzejem Długoszem brali w nim udział wszyscy czołowi polscy biegacze górscy, ale żaden z nich nie znalazł się na podium w klasyfikacji generalnej. Do 13 maja 2007 r.

Ku zdumieniu Czechów, a także obecnych na imprezie Polaków zwyciężył nowy nabytek polskich biegów górskich – Marcin ¦wierc z Mety Lubliniec, dla którego był to trzeci (zawsze zwycięski) bieg górski. Z tym, że poprzednio były to niezbyt silnie obsadzone biegi na Grojec i Magurkę. Obecnie pokonał w kolejno¶ci Ondřeja Horaka (rekordzistę trasy w Biegu na Pilsko), Miroslava Mirka (rekordzistę trasy w biegu na ¦nieżnik) i Pavla Brydla. Gdyby w mistrzostwach Czech ci trzej zawodnicy znaleĽli się na podium, to nikt nie uznałby tego faktu za niespodziankę. Sprawa zwycięstwa rozstrzygnęła się na 100 m przed metę, kiedy to Horak „wymiękł” i Marcin ¦wierc niezagrożony min±ł linię mety.

Wynik jaki uzyskał 33:12, jest drugim wynikiem z Polskich reprezentantów na tej trasie, o siedem sekund lepszy rezultat należy do Grzegorza Dorszyńskiego ustanowiony przed dwoma laty
Zawodnicy mieli dopokonania 6.5km o przewyższeniu 734metry
W¶ród kobiet wygrała czołowa czeska biegaczka górska Irena ©adkova, a drugie, trzecie i czwarte miejsce zajęły Polki.

28. Kamil PrzeĽdzik (KKL Kielce) – 39:36
31. Tadeusz Jasek ( Żywiec) – 40:06 (M50-3)

------------------------------------------------

Były to eliminacje do reprezentacji na mistrzostwa Europy w biegach górskich. Do reprezentacji zakwalifikowały się trzej najlepsi mężczyzni i 3 najlepsze kobiety z biegu eliminacyjnego. Warunkiem dodatkowym jest uzyskanie minimum, które wynosi w przypadku kobiet 46:00, a w przypadku mężczyzn – 36:00.