Azja, 16 grudnia 2006, 14:33Krzysztof Bartkiewicz
Chinczycy zdominowali Igrzyska Azjatyckie w Doha

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AZJA

W stolicy Kataru: Doha zmagali się najlepsi lekkoatleci zza Uralu. Ciekawie zaprezentowała się zawodniczka z Bahrajnu Ruqaya Al Ghasara wygrała bieg na 200 metrów w Igrzyskach Azjatyckich, startując w tradycyjnym stroju muzułmańskim, z hidżabem zakrywającym twarz. Igrzyska stały pod dyktando Chińczyków, którzy tylko w miniony poniedziałek zdobyli 14 złotych medali i mają summa sumarum już w dorobku 243 krążki, w tym 124 złotych. Na poprzednich igrzyskach, cztery lata temu w południowokoreańskim Pusanie, zawodnicy z Chin wywalczyli 150 złotych medali. W Doha powinni poprawić to osiągnięcie.

Do zwycięstwa wystarczył biegaczce z Bahrajnu wynik 23,19 s.

Największą gwiazdą zawodów lekkoatletycznych jest mistrz olimpijski i rekordzista świata na 110 metrów przez płotki, Chińczyk Liu Xiang. W poniedziałek pokazał się po raz pierwszy na bieżni w Doha, wygrywając serię eliminacyjną, z przeciętnym - jak na jego możliwości - rezultatem 13,70 s.

Sześć złotych medali mają na koncie gospodarze igrzysk - reprezentanci Kataru, którzy za każde zwycięstwo otrzymują od szejków premię 53 tys. euro. W poniedziałek tytuł mistrzowski zdobył w biegu na 800 metrów Jusuf Saad Kamel, znany wcześniej jako Gregory Konchellah. Ten urodzony w Kenii biegacz jest synem dwukrotnego mistrza olimpijskiego Billy'ego Konchellaha.

Nas najbardziej interesują wyniki z maratonu więc przedstawiam pierwszą piątke kobiet i mężczyzn: