Ameryka Północna, 05 listopada 2006, 22:27Krzysztof Bartkiewicz
Brazylijczyk i Łotyszka najszybsi w Nowym Yorku

LINK 1: STRONA INTERNETOWA MARATONU
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AMERYKA PółNOCNA

Brazylijczyk Marilson Gomes dos Santo z czasem 2.09.58 wygrał maraton w Nowym Yorku. Santos jest dość uniwersalnym zawodnikiem gdyż koronnym jego dystansem są biegi na bieżni na dystansach 5000m i 10000m

Krótka Sylwetka Santosa:
zadebiutował maratonem w Paryżu z czasem 2.12.12(msc)
Chicago marathon 2004 czas 2.08.48 (6msc)
Mistrzostwa Świata w Helsinkach czas 2.13.40(10msc)
5000m czas 13.19.43 w Essen(8.06.2006)
10.000m czas 27.48.49 w Santo Domingo
Dwukrotnie wygrał(2003,2005) najstarszy bieg sylwestrowy na Świecie w Sao Paulo

Rekordzista świata w maratonie Kenijczyk Paul Tergat który rok temu Tergat wygrał w NYC Marathon w czasie 2:09:30 i po pasjonującym, sprinterskim finiszu pokonał Hendricka Ramaalę z RPA o jedną sekundę, w tym roku był trzeci. Tergat musiał uznać wyższość nie tylko zwycięzcy 29-letniego Brazylijczyka Marilson Gomesa dos Santosa, ale także swojego rodaka Stephena Kiogora, który wygrał o 4 sekundy. Wśród kobiet klasą sama dla siebie była ubiegłoroczna zwyciężczyni 30-letnia Łotyszka Jelena Prokopczuka 2:25.05. Wystartowało ponad 37 tys. biegaczy ze stu krajów.

Panie do 15 kilometra biegły w grupie, której przewodziła Ukrainka Tatiana Hładyr. Po 20 kilometrze wraz z Jeleną Prokopczuk z Łotwy zdecydowały się na ucieczkę. Lepiej tempo wytrzymała Łotyszka, która na mecie uzyskała nad Hładyr minutową przewagę.

Do tej pory jedyną polską triumfatorką nowojorskiego maratonu jest Wanda Panfil, która wygrała w 1990 roku. Suma nagród w tegorocznym maratonie przekracza 700 tys. dolarów, triumfatorzy otrzymają po 130 tys. Rekord trasy należy do Etiopczyka Tesfaye Jifara, który w 2001 roku pokonał dystans 42 km i 195 m w 2:07.41. Spośród kobiet najlepszy wynik uzyskała w 2003 roku jego rodaczka Margaret Okayo - 2:22.31.

W gronie kilkuset niepełnosprawnych sportowców poruszających się na wózkach inwalidzkich drugie miejsce w 37. NYCM zajęła 29-letnia Monika Pudlis (IKS Smok Orneta), a jej klubowy kolega 51-letni Bogdan Król, który po raz dziesiąty uczestniczył w tej imprezie (w 2003 roku zwyciężył), uplasował się na piątej pozycji.

Wiele uwagi przyciągał Paul Tergat. Przypomnijmy, że Tergat w 2003 r. ustanowił w Berlinie rekord świata - 2:04:55. W tym roku zrezygnował ze startu w londyńskim maratonie z powodu kontuzji. 37-letni biegacz jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników na świecie. Był między innymi pięciokrotnie mistrzem świata w biegach przełajowych.

Także były kolarz Lance Armstrong stał się tegoroczną gwiazdą. Po zakończeniu kariery 35-letni Lance przytył 7 kilogramów, ale ciężko trenował do maratonu. Pokonał dystans w czasie 2:59.36 (1:28.58 na "połówce") i zajął 870 miejsce. Armstrong miał osobistych "asystentów" na trasie, którzy pomagali mu utrzymać tempo. Były to legendy maratonu - Alberto Salazara i Joan Benoit SamuelsonJest "flagowy" biegacz teamu Nike. Przynależność do "marki" jest bardzo ważna w NYCM. To walka o prestiż i rynek reklamowy wart miliony dolarów. Obok Tergata, w barwach Nike'a, startowali m.in. jego najwięksi rywale: Hendrick Ramaala (RPA) i Meb Keflezighi (USA) oraz Titus Munji (Kenia).