Sopot, 06 sierpnia 2006, 22:43Krzysztof Bartkiewicz
Orange Prokom Open: zwycięstwo Dawidienki

LINK 1: STRONA INTERNETOWA TURNIEJU
LINK 2: ARCHIWUM: SOPOT

Nikołaj Dawidienko (Rosja, 1) wygrał w niedzielę w Sopocie tenisowy turniej ATP Orange Prokom Open (pula nagród 425 250 euro, korty ziemne). Rosjanin w finale pokonał Niemca Floriana Mayera 7:6 (8-6), 5:7, 6:4.

Po raz pierwszy w historii sopockiego turnieju wygrał go tenisista rozstawiony w turnieju z "jedynk±". Rosjanin w finale pokonał Niemca, dla którego był to drugi udział w finale sopockiej imprezy. Mayer przed rokiem uległ Gaelowi Monfilsowi z Francji.

Finałowa rozgrywka trwała ponad dwie i pół godziny. Rozpoczęła się od trzynastogemowego seta. W tie-breaku Niemiec prowadził już 5:2 i dwóch piłek brakowało mu tylko do zwycięstwa w tej rozgrywce.

Rosjanin, aktualnie szósta rakieta ¶wiata, zerwał się wówczas do odrabiania strat i doprowadził do remisu 5:5, kolejne dwie piłki przyniosły znów remis (6:6). Wreszcie dwa decyduj±ce punkty zdobył Dawidienko.

Wydawało się, że porażka w tie-breaku, pomimo wyraĽnego prowadzenia, podcięła Niemcowi skrzydła, tym bardziej iż Rosjanin szybko doprowadził w drugim secie do stanu 5:1.

Niemiec, który przyznaje, że gra w Sopocie bardzo mu odpowiada, przeżył wówczas prawdziw± metamorfozę. Wygrał kolejnych sze¶ć gemów i wyrównał stan meczu.

Otwarcie ostatniego seta należało do Rosjanina, obj±ł on prowadzenie 2:0, póĽniej serię trzech zwycięskich gemów zaliczył Niemiec. Mayer doprowadził jeszcze do stanu 4:3 lecz od tego momentu uwidoczniła się przewaga Dawidienki, który zakończył seta do 4.