Zagranica, 23 listopada 2016, 08:19, 1576/338792
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Indie, Japonię, Hiszpanie, USA

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Minionego weekendu na całym świecie odbyło się wiele wydarzeń biegowych, w trakcie których obserwować mogliśmy zmagania na różnych dystansach, w warunkach zarówno ulicznych, jak i przełajowych.

Uwagę kibiców najbardziej przyciągał półmaraton w New Delhi, gdzie swój występ zapowiedział mistrz olimpijski w maratonie z Rio de Janeiro Kenijczyk Eliud Kipchoge. W 12-tej edycji zawodów Airtel Delhi Half Marathon na zwycięzcę czekała nagroda w postaci 27.000 dolarów. Zakontraktowani przez organizatorów pacemakerzy przez pierwszą połowę dystansu utrzymywali tempo pozwalające myśleć o ataku na rekord trasy 59:06 ustanowiony dwa lata temu przez Etiopczyka Guye Adolę. 10-ty kilometr czołówka pokonała w czasie 28:33, jednak walka o końcowy triumf rozgorzała na dobre w okolicach 13-tego kilometra. Wtedy to na zdecydowanym prowadzeniu pozostała trójka zawodników: wspomniany Kipchoge, jego rodak Augustin Choge oraz Etiopczyk Yigrem Demelash - mistrz świata juniorów na 10.000 metrów z 2012 roku.

Murowany faworyt do wygranej nie zawiódł oczekiwań i wygrał bieg w New Delhi w czasie 59:44. Mimo, że tym razem końcowy czas zwycięzcy był dość odległy od rekordu trasy, organizatorzy z pewnością nie byli zawiedzeni. Kipchoge wraz ze swoim etiopskim rywalem stoczyli pasjonujący bój, a kwestia zwycięstwa rozegrała się po sprinterskim finiszu - Demelash wbiegł na metę 4 sekundy po Kenijczyku.

"Warunki do biegania były dzisiaj bardzo dobre. Dziękuję z tego miejsca mojemu trenerowi Patrickowi Sangowi za perfekcyjne przygotowanie mnie do tych zawodów." - mówił po biegu zgromadzonym dziennikarzom Eliud Kipchoge. "W szybkim bieganiu pomogła nam dziś też publiczność, która licznie stawiła się przy trasie i dopingowała nas." - dodał.

Bieg pań pewnie wygrała Etiopka Worknesh Degefa z czasem 1:07:42 przed swoją rodaczką Ababel Yeshaneh. Mistrzyni świata w półmaratonie, Kenijka Peres Jepchirchir zajęła dopiero 5-tą lokatę.

Niezwykłe wyniki padły podczas półmaratonu w mieście Ageo położonym na wyspie Honsiu, w prefekturze Saitama. Bieg ten był okazją dla wielu trenerów uniwersyteckich w Japonii do wystawienia wielu swoich zawodników, celem dokonania ostatecznej selekcji do zbliżających się Ekidenów (2-3 stycznia 2017).
Od lat poziom zawodów w Ageo i głębia wyników robi ogromne wrażenie. Zawodnicy startujący tutaj mają ogromną motywację:
po pierwsze chcą pokazać się z jak najlepszej strony by reprezentować swój uniwersytet w krajowych sztafetach, po drugie od pięciu lat na mocy umowy między dwoma komitetami organizacyjnymi, najlepsza dwójka półmaratonu w Ageo zapraszana jest do grona elity marcowego półmaratonu w Nowym Jorku.

Niedzielny bieg, rozgrywany niemal w idealnych warunkach pogodowych obfitował w wiele zwrotów akcji, szalonych ataków i ucieczek często w ogóle nie znanych, anonimowych zawodników. Kilkudziesięcioosobowa grupa pokonała pierwsze 5 kilometrów w czasie 14:25. Mimo, że na twarzy wielu biegaczy już na tym etapie widać było ogromny wysiłek i cierpienie, siłą woli pozostawali oni w ścisłej czołówce. W okolicach 16-tego kilometra czołówka skurczyła się do 9 biegaczy, wśród nich między innymi: Kenta Ueda, Shota Onizuka, czy Rintaro Takeda. To własnie ten ostatni biegacz okazał się najmocniejszy i wygrał z wynikiem 1:01:59. Tuż za jego plecami na metę z czasem 1:02:01 wpadł Kenta Ueda i to właśnie tych dwóch zawodników zobaczymy w gronie elity półmaratonu nowojorskiego.

Ilośc życiówek jaka została poprawiona przez wielu zawodników podczas półmaratonu w Ageo oraz głębia wyników robi ogromne wrażenie. Dość powiedzieć, że pierwszych czternastu zawodników uporało się z granicą 1:03, 66 ukończyło poniżej 1:04, 117 biegaczy finiszowało szybciej niż 1:05, a aż 186 pokonało barierę 66 minut w półmaratonie!

Ciekawostką opisywanego biegu był start słynnego biegacza-amatora Yuki Kawauchi, który tym razem nie walczył o końcowe zwycięstwo, a jak sam opisywał pobiegł w ramach rozbiegania, rozpoczynając z tyłu stawki i ukończył zawody 973-ciej pozycji z czasem 1:34:26.

20.11.2016: Airtel Delhi Half Marathon (Indie)