Bułgaria, 14 wrzesnia 2016, 07:55, 1565/198419
Andrzej
Puchacz
Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich - relacja

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - BUłGARIA

W tym roku mistrzostwa świata w biegach górskich odbyły się w oddalonej 70 km od Sofii miejscowości Sapareva Banya, w Bułgarii. Położone u podnóża gór Riła, na wysokości 750 m, liczące 3800 mieszkańców miasto znane jest z tego, że w jego centrum znajduje się jedyny gejzer na Bałkanach. Związane są z tym oczywiście wody lecznicze, które sprawiają, że Sapareva Banya to znany w Bułgarii i w sąsiednich państwach kurort.

Góry Riła wznoszą się w tym miejscu do wysokości 2100 m, a na płaskowyżu znajdującym się na tej wysokości znajdują się jeszcze jeziora. Nic dziwnego, że obszar ten znalazł się w obrębie Parku Narodowego Riły. Na nartach jeździ się w tym miejscu jeszcze w maju.

Reprezentacja Polski mieszkała w hotelu na wysokości 1350 m. Meta mistrzostw Polski w Międzygórzu, będących eliminacją do reprezentacji znajdowała się na wysokości 1425 m n.p.m.

Juniorki rywalizowały na dystansie 3,5 km, przewyższenie + 500 m, start na wysokości 900 m n.p.m., meta na 1400 m. Zwyciężyła aktualna mistrzyni Europy w biegu alpejskim, Niemka Sarah Kistner, a najlepsza z Polek, a jednocześnie najmłodsza w ekipie, 16-letnia Klaudia Pawlus (LLKS Osowa Sień) zajęła 8.miejsce (wśród juniorek młodszych byłoby to miejsce 3). Drużynowo Polki zdobyły 6 miejsce, przegrywając z Rumunkami, które miały tą samą ilość punktów tylko słabszym miejscem trzeciej na mecie zawodniczki z reprezentacji.

Należy dodać, że z powodów zdrowotnych w reprezentacji zabrakło najlepszej polskie juniorki w tym roku, czwartej w mistrzostwach Europy Łucji Wiktorowicz (Sport Team Opoczno), która w tegorocznych mistrzostwach Europy zajęła 4. miejsce. Wszystkie 4 reprezentantki Polski to juniorki młodsze (16-17 lat), a rywalizacja odbywała się w kategorii juniorek 16-19 lat.

Anna Celińska

Juniorzy mieli do pokonania dystans 7,3 km, przewyższenie + 700 m – 20 m. Start na wysokości 1430 m, meta 2110 m. Najlepszym w tej rywalizacji okazał się Ugandyjczyk Joel Ayeko, a najlepszy z Polaków, jednocześnie najmłodszy wśród polskich juniorów Marcin Kubica (KS Sprint Bielsko-Biała) zajął 25 miejsce. Wśród juniorów młodszych byłby na miejscu 5. Drużynowo nasi reprezentanci zostali sklasyfikowani na miejscu 10.

Seniorki rywalizowały na tej samej trasie co juniorzy. Austriaczka Andrea Mayr zdobyła swój szósty pod rząd tytuł mistrzyni świata w biegu alpejskim (pierwszy w 2006 roku). Jedynaczka wśród naszych seniorek Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Białą) mierzyła wysoko. Jednak na czwartym kilometrze, na szybkim, płaskim odcinku potknęła się i upadła, odnosząc bolesne obrażenia uda i twarzy. W efekcie dobiegła do mety na 24. miejscu, najlepszym w historii jej startów w mistrzostwach świata. W odczuciu samej zawodniczki niedosyt jednak pozostał. W historii startów polskich seniorek w mistrzostwach świata w biegu alpejskim kolejność przedstawia się następująco:

1. Izabela Zatorska – 3 (2000, 2002)
2. Irena Czuta-Pakosz – 21 (2004)
3-4. Dominika Wiśniewska-Ulfik - 24 (2014)
Anna Celińska – 24 (2016)

Marcin Kubica

W kategorii seniorów mistrzem świata został Amerykanin Joseph Gray. Rywalizacja odbywała się na trasie długości 12,5 km, przewyższenie + 1390 m + 20 mm start na 900 m, meta na 2100 m. Polacy wystąpili w osłabionym z powodów losowych składzie. Najlepszy w roku ubiegłym „góral” Bartłomiej Przedwojewski z powodu kontuzji zrezygnował z ubiegania się o miejsce w reprezentacji.

Mistrz Polski Kamil Jastrzębski po skończeniu studiów od 1 września rozpoczął służbę w Wojsku Polskim, noga wicemistrza Krzysztofa Bodurki trafiła do gipsu bezpośrednio przed wyjazdem na mistrzostwa, a brązowy medalista Konrad Dziedzic rozpoczął 6 września naukę w Szkole Pożarniczej. Najlepszym z Polaków okazał się Dariusz Marek (TS Wielicznka Wieliczka), który zajął 88 miejsce.