Afryka, 01 lipca 2016, 08:15, 1608/428146
Krzysztof
Bartkiewicz
Niesamowite wyniki podczas kwalifikacji olimpijskich Etiopii

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AFRYKA

Niewiarygodnie mocne wyniki padły podczas wczorajszego mityngu w Hengelo w Holandii, gdzie w ramach zawodów odbyły się wewnętrzne etiopskie kwalifikacje olimpijskie na 10.000 metrów. Poziom wśród kobiet i mężczyzn przyprawiać może o zawrót głowy, dość powiedzieć, że zarówno zwyciężczyni jak i zwycięzca kwalifikacji osiągnęli najlepsze w tym roku rezultaty na listach światowych.

Mistrzyni świata na dystansie 5000 m Almaz Ayana w swoim debiucie na 10.000 metrów wygrała bieg pań z czasem 30:07:00, co jest najszybszym debiutem w historii lekkiej atletyki. Pokazała tym samym, że jest w stanie zdominować ten dystans, tak jak zrobiła to w biegu dwukrotnie krótszym. Co więcej, Ayana w pokonanym polu pozostawiła wiele innych utytułowanych zawodniczek, na czele z Gelete Burką i Tirunesh Dibabą. To właśnie Dibaba, która do wczoraj była niepokonana na 10.000 metrów i wygrała wszystkie biegi w swojej długiej karierze, ustawiła się tuż za pacemakerami nadającymi tempo. Po półmetku, gdy zawodniczki walczące o igrzyska zostały same, czołową trójkę tworzyły właśnie wspomniane Burka, Dibaba i Ayana. To właśnie ta ostatnia zawodniczka potwierdziła, że znajduje się w fenomenalnej dyspozycji i z łatwością zgubiła swoje rywalki na 2 kilometry do mety, by kilka minut później wznieść ręce w górę w geście triumfu. Gelete Burka po sprinterskim finiszu pokonała Tirunesh Dibabę i zajęła drugie miejsce z nowym rekordem życiowym 30:28:47. Dibaba uzyskała czas 30:28:53.

Bieg miał niesamowity poziom, również biorąc pod uwagę czasy kolejnych zawodniczek - czołowa dziewiątka na mecie złamała barierę 31 minut, co było pierwszym takim przypadkiem w historii.

Wśród mężczyzn dość niespodziewanie najlepszy okazał się mistrz świata juniorów na 10.000 m z 2012 roku Yigrem Demelash. Przez ostatnie 4 lata po tym sukcesie zawodnik ten nie pokazywał się na arenie międzynarodowej i nie notował spektakularnych wyników. Tym razem jednak perfekcyjnie wstrzelił się z formą na najważniejszy start i wygrał etiopskie kwalifikacje olimpijskie z wynikiem 26:51:11, dzięki czemu lideruje tegorocznym listom światowym.

Bieg miał bardzo mocną obsadę: o przepustkę na igrzyska powalczyć mieli między innymi Kenenisa Bekele, Ibrahim Jeilan, Tamirat Tola, czy Belay Tilahun. Pierwsze 5 kilometrów zawodnicy pokonali w czasie 13:32. Po zejściu pacemakerów na 6-tym kilometrze kibice już byli świadkami niemałej sensacji, jako że z trasy postanowili zejść murowani faworyci do kwalifikacji: Bekele i Jeilan. W czołówce liczyła się już tylko trójka zawodników: Abadi Embaya, oraz wspomniani wcześniej Tola i Demelash. Ten ostatni zachował zdecydowanie najwięcej sił na długi finisz i wygrał z czasem 26:51:11. Tola był ostatecznie drugi z wynikiem 26:57:42, Embaye zaś trzeci z nową życiówką 26:57:88. To koniec marzeń olimpijskich dla Kenenisy Bekele, który po tym gdy nie został wybrany do pierwszego składu Etiopii w maratonie, miał jeszcze nadzieję na start w Rio na dystansie 10.000 metrów. Aż 11 pierwszych zawodników na mecie złamało barierę 28 minut.