Elbląg, 30 czerwca 2016, 08:00, 1634/400238Marek Kucharczyk

LINK 2: WYSTAW OCENĘ W RANKINGU
LINK 3: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 4: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 5: ARCHIWUM: ELBLąG

Dominik Musyimi z Kenii wygrał VIII Bieg Uliczny Piekarczyka. Zwycięzca pokonał 10-kilometrową trasę w czasie 32 minuty i 15 sekund. Łącznie na starcie największego biegu w Elblągu stanęło ponad 550 zawodników.

Już po raz ósmy Elbląg gościł biegaczy z kraju i zagranicy, którzy stanęli na starcie Biegu Piekarczyka. Największa impreza biegowa w mieście cieszy się coraz większą popularnością dlatego nie dziwi kolejny rekord frekwencji. W niedzielę, punktualnie w samo południe, spod Bramy Targowej, ruszyło na trasę 553 biegaczy, którym nie straszne było słońce i wysokie temperatury. Znak do startu uroczystym strzałem dał Witold Wróblewski - Prezydent Elbląga.

Od początku ton rywalizacji nadawała grupa zagranicznych biegaczy. Losy wygranej rozstrzygnęły się dopiero na finiszu. Zwyciężył Kenijczyk Dominik Musyimi, który o sześć sekund wygrał z Henadzem Verkhavodkinem z Białorusi. Trzeci na mecie zameldował się biegacz z Ukrainy Jurii Vykhopen.

- Dzisiaj biegło się naprawdę ciężko - stwierdził na mecie zawodnik z Białorusi. - Może słońca nie ma, ale nie było czym oddychać. Trasa ciężka, kostka brukowa, dużo nawrotów, ale ładna. Dobra atmosfera, wszyscy kibicują, uśmiechają się i pozdrawiają. Bardzo dziękuję wszystkim za ten bieg.

Najlepszą kobietą w tegorocznym Biegu Piekarczyka okazała się Dominika Nowakowska z Lęborka, która trasę pokonała w czasie 36.54. Spośród elblążan najlepiej z trasą i upałem poradził sobie Adam Serocki do którego trafiła nagroda specjalna, wysokiej klasy rower górski. Najszybszy mieszkaniec Elbląga wyścig główny ukończył na dziesiątym miejscu z czasem 37.19.

Historia frekwencji OPEN

- Patrząc na to, jaką dzisiaj mieliśmy pogodę, to jestem zadowolony z czasu. Początek był dość szybki. Pierwsze pięć kilometrów przebiegłem tak, jak chciałem. Na drugiej pętli kontrolowałem się bardziej, żeby dobiec - podsumował bieg Adam Serocki.

Ciekawie wyglądała także rywalizacja drużynowa do której zgłosiło się aż dziesięć teamów. Wynik końcowy drużyny stanowiła suma czasów uzyskanych przez pięciu pierwszych zawodników. Okazało się, że najlepiej współpracowali ze sobą biegacze 16 Batalionu Dowodzenia, których pierwsza piątka zameldowała się na mecie w pierwszej setce wyścigu. Drugie miejsce przypadło najliczniejszej drużynie w biegu reprezentującej GE Power Team, a na najniższym stopniu podium znaleźli się biegacze z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Nim jednak zawodnicy wystartowali w biegu głównym zorganizowano dwie imprezy towarzyszące: Bieg Rodzinny oraz Zawody w Nordic Walking na 5 km. W Biegu Rodzinnym udział wzięło około 80 zawodników. Każda z drużyn składała się z minimum dziecka do lat 13 oraz osoby dorosłej. Dystans ok 700 metrów najszybciej pokonali Radosław i Dominik Rudawscy. Natomiast w marszu Nordic Walking na 5 km wśród kobiet triumfowała Aneta Boris z Elbląga, a wśród mężczyzn Rafał Toporek z Przodkowa.

Organizatorami Biegu Piekarczyka byli Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, natomiast współorganizatorem Międzyszkolny Ośrodek Sportowy.

Sponsorami Biegu Piekarczyka byli: GE Power sp.z.o.o, PZU, Reproskan, , FLSmidth Maag Gear, Rehactivity fizjoterapia&fitness, Media Markt,McDonald’s, Hydrobud, GO Sport, BIG, Centrum Fitness Odnowy i Rehabilitacji Endorfina Fit , Kwiatkowski-bielizna, Kawiarnia u Aktorów, Falkon, Drozd, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy, Awangarda, Sport Lux,Chleb Marathon, Uni-Med. Gabinet Rehabilitacyjny – Kamińscy, Krzysztof Panas – imprezy, reklama, Fundacja Recal, TAFISA, BIG – Hurtownia.