Azja, 06 pazdziernika 2015, 10:12, 1675/278746Łukasz Zaranek
Robert Celiński - najszybszy obcokrajowiec w Tenzing Hillary Everest Marathon

LINK 1: WIĘCEJ INFORMACJI NA FACEBOOKU
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AZJA

Polski maratończyk Robert Celiński (LOTTO Extreme) po raz drugi z rzędu zaj±ł najlepsze miejsce w¶ród obcokrajowców w Tenzing Hillary Everest Marathon. Wszystkie miejsca na podium zajęli Szerpowie.

Najwyżej rozgrywany bieg na ¶wiecie wygrał Bhum Bahadur Gurung (4:01.54). Kolejne miejsca zajęli Surendra Basnet (4:03.18) i Pasang Lama (4:11.28). Czas Roberta Celińskiego to 4:34.28. Wynik godny szacunku, bior±c pod uwagę, że kolejny obcokrajowiec, Australijczyk Leif David Chirstensen, dobiegł do mety w czasie o niemal dwie godziny gorszym (6:19.41).

W¶ród kobiet wygrała Nepalka Ang Dami Sherpa (6:05.43) przed swoj± rodaczk± Dawa Doma Sherpa (6:17.55). Trasa maratonu biegła z z Base Camp (5364 m n.p.m.), czyli bazy wypadowej na Mount Everest, do Namcze Bazar (3446 m n.p.m.). Zawodnicy zmagali się nie tylko z niskim ci¶nieniem i brakiem tlenu, ale także ¶niegiem w wyższych partiach, ostrymi kamieniami czy w±skimi trawersami. Do tego temperatura momentami spadała grubo poniżej zera i ¶wieciło ostre o¶lepiaj±ce słońce.

Równolegle na trasie z Tengboche do Namcze Bazar odbył się półmaraton. W kategorii Open wygrał Amerykanin Andrew Leon Skidmore (4:15.20) przed reprezentantkami Izreaela Tal Yagur (4:28.32) i Danielle Wolfson (4:28:32).

Podczas maratonu zorganizowano akcję „Run to rebuild Nepal”. W jej ramach przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na odbudowę szkół zniszczonych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Nepal w kwietniu. Zbiórka toczyła się również przez jeden z serwisów crowdfundingowych. Zebrano niemal 4 tys. dolarów, akcja zakończy się za trzy miesi±ce.