Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Bydgoszcz, 30 wrzesnia 2015, 08:55, 1624/315960Aldona Rybka
Historyczny bieg 10 km w Zielonce

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 2: WYSTAW OCENĘ W RANKINGU
LINK 3: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 4: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 5: ARCHIWUM: BYDGOSZCZ



      W sobotę 26 września w Zielonce koło Bydgoszczy miał miejsce historyczny – bo pierwszy i związany z historią – dziesięciokilometrowy bieg przełajowy pod patronatem honorowym Starosty Bydgoskiego, zorganizowany przez HVACR.pl w osobie Aldony Rybki, mieszkanki Zielonki oraz Łukasza Telejko – administratora strony Bydgoscy Biegacze na Facebooku, przy nieocenionej współpracy mieszkańców Zielonki i Prądek oraz Gminnego Centrum Kultury z Białych Błot.

Była to pierwsza edycja „Biegu generała Jana Henryka Dąbrowskiego”, której celem, oprócz wartości sportowych, jest upamiętnienie zwycięskiej bitwy stoczonej na przełomie września i października 1794 roku przez oddziały Dąbrowskiego z zaborcą pod Łabiszynem oraz wyzwolenia miasta Bydgoszcz spod panowania pruskiego. Zwycięstwo pod Łabiszynem i wyzwolenie Bydgoszczy, mimo że były krótkotrwałymi tryumfami nad zaborcą, pozostawiły po sobie wielki wpływ umacniając świadomość narodową Polaków.

Bieg Dąbrowskiego towarzyszył wydarzeniu „221. Rocznicy Wkroczenia Wojsk Powstania Kościuszkowskiego na Kujawy i Pomorze” (www.facebook.com) 26 września a uczestnicy biegu mogli podziwiać pokazy, stroje i rynsztunek rekonstruktorów, którzy nieopodal startu rozbili swoje obozowisko nawiązujące do obozowisk wojskowych z końca XVIII wieku.

171
2015
 
Historia frekwencji OPEN

Start do 10-kilometrowego biegu przełajowego poprzedziły biegowe zmagania dzieci współorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Orlik” Zielonka. Do mety dotarło 62 małych biegaczy, podzielonych na trzy grupy wiekowe. Dzieci do pokonania miały dystanse: 100 m, 200 m i 300 m. Na mecie na każdego z uczestników czekał medal, słodki poczęstunek oraz nagroda-niespodzianka. Dodatkowo najszybsi zawodnicy w każdej kategorii wiekowej otrzymali pamiątkowe statuetki (relacja: biegdabrowskiego.pl).

Główny bieg na 10 kilometrów był przełajem wytyczonym na drogach utwardzonych, polnych, asfaltowych oraz łąkach i drogach leśnych. Ta urozmaicona trasa jednocześnie nie była łatwa, co potwierdzają uczestnicy. Biegacze zmagać musieli się też z silnym wiatrem wiejącym prosto w twarz. Te przeszkody nie odjęły jednak uroku trasie, pozwalającej na podziwianie wiejskich krajobrazów, pól, pasących się koni i stad krów na łąkach.

Biegacze zgodnie potwierdzają, że trasa została bardzo dobrze oznakowana. Drogę biegową wytyczyli doświadczeni biegacze, a przygotowaniami trasy do wydarzenia zajęli się pracownicy Urzędu Gminy Białe Błota. Kolejne kilometry wyznaczały baloty słomy, pochodzące ze zbiorów Pawła Jankowskiego – sołtysa Prądek. Każdy zakręt był oznaczony strzałkami kierunkowymi oraz taśmami zabezpieczającymi. Dodatkowo kierunek biegaczom wskazywali wolontariusze. Mieszkańcy Zielonki i Prądek częstowali wodą oraz napojami izotonicznymi na trasie oraz dzielnie kibicowali biegaczom tłukąc łyżkami o garnki, co zagrzewało do dalszej walki o metę.

Peleton 174 osób prowadził pojazd DlaExtremalnych.pl z Prądek, a kończył ratownik z Fundacji Maltańskiej, wolontariusze na koniach ze stajni w Cielu oraz rowerzyści, którzy spontanicznie dołączyli do grupy biegaczy. Zanim rozpoczął się bieg, rozgrzewkę poprowadził SEWERYN SZNAJDER – reprezentant RUN Bydgoszcz - jednej z największych grup biegowych w Polsce. Najszybszym biegaczem na mecie, pokonując ją w 35:38 minut, okazał się BARTOSZ KRYSKE, mieszkaniec gminy Białe Błota oraz AGATA WOŹNIAKOWSKA (45:10) reprezentująca Run Bydgoszcz. Przełaj po drogach Zielonki i Prądek z czasem poniżej 40 minut pokonało 9 zawodników. Główna nagroda – bogate pakiety od PrismaDent z Bydgoszczy trafiły do wszystkich zwycięzców w kategorii open:

Mężczyźni
1. KRYSKE BARTOSZ- 0:35:38
2. ZIĘBA ADAM- 0:37:56
3. NITKA ŁUKASZ- 0:38:14
4. KOŁAKOWSKI TOMASZ- 0:38:29
5. KRYSKE MARIUSZ- 0:38:33
6. SOSNOWSKI KRZYSZTOF- 0:38:57

Kobiety
1. WOŹNIAKOWSKA AGATA- 0:45:10
2. PALACZ WIOLETTA- 0:46:51
3. KRANZ MAGDALENA- 0:48:04
4. WÓJCIK-DĄBROWSKA- 0:48:34
5. SMAŻYK EWELINA K 5 1977- 0:49:30
6. OBUCHOWICZ WERONIKA- 0:49:41

Organizatorzy zadbali także o nagrody dodatkowe w kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia specjalne takie jak: najszybsi biegacze – mieszkańcy gminy Białe Błota oraz Bydgoszczy, najmłodsi i najstarsi zawodnicy oraz wiele innych. Nagrody specjalne dla biegaczy z gminy Białe Błota podarował m.in. Klub Fitness „Relaks” z Przyłęk.

Pojawił się też prezent urodzinowy dla najstarszego zawodnika, pana ZDZISŁAWA MIELCARKA z Bydgoszczy, który kilka dni przed biegiem skończył 80 lat! Pan Zdzisław pokonał trasę z czasem 59 minut i 28 sekund. Nie zapomniano też o zawodniku zamykającym stawkę, a była nią JUSTYNA KAMIŃSKA, dla której był to pierwszy start w zawodach. "Jako nowicjusz mam czystą kartę, jeśli chodzi o opinie na temat biegów. Na Biegu Dąbrowskiego było mnóstwo pozytywnej energii, cudne krajobrazy oraz genialna organizacja – organizatorzy zadbali o wiele szczegółów na trasie i w czasie całego wydarzenia. Przede wszystkim należy podkreślić swojską, miłą atmosferę. Oryginalność pakietu startowego nie może obejść się bez komentarza - jajka i domowej roboty przetwory oraz ręcznie wykonane medale i statuetki – należy się wielki ukłon dla Aldony i Łukasza za bardzo dobre pomysły!

Wszystko zagrało się w świetny swojski klimat. Ponadto wydarzenie doprawiły pokazy i opowieści związane z życiem Jana Henryka Dąbrowskiego oraz konna i rowerowa eskorta. Całość pomogła mi przezwyciężyć tremę związaną z debiutem - zajęłam ostatnie miejsce, ale obiecuję, że następnym razem mój czas na 10 km będzie lepszy!"- skomentowała Justyna. Na koniec imprezy rozdysponowano pośród wszystkich uczestników liczne nagrody.

Na biegaczy, którzy dotarli do mety, czekał specjalny, wypalany z gliny medal z orłem bojowym, symbolem piechoty kościuszkowskiej oraz… jajka od Janki z Ciela, zaprawy w słoikach, nalewki oraz dary z ogródków z Białych Błot, Ciela, Prądek, Przyłęk, Trzcińca i Zielonki, kabanosy i inne przekąski od Masarni Zawistowski z Władysławowa, pyszne placki domowej roboty od Dworu Biesiadnego „Milusin” z Zielonki, soczyste jabłka podarowane przez właścicieli „Chaty Polskiej” z Białych Błot, izotonik od runspace.pl oraz Fundacji recalo, woda ze sklepu ABC w Cielu, piwo od GastroHinz. Pyszną grochówkę, kiełbaski z chlebem, ciasto i kawę ufundowało Sołectwo Zielonka. O oprawę komentatorską zadbał Błażej Stawiarski, który od początku imprezy wykazał się dużym profesjonalizmem i zaangażowaniem. „Było świetnie! Organizacja super, atmosfera fantastyczna! Zaangażowanie wszystkich mieszkańców Zielonki nieocenione” – skomentowała biegaczka KATARZYNA JADCZAK.

W biegu wziął udział ZBIGNIEW WIŚNIEWSKI – szanowany w biegowym świecie organizator imprez rowerowych i biegowych z cyklu „Rowerowa Brzoza”. „Gratuluję sąsiadom z Zielonki. Na bieg trzeba mieć pomysł i Wy go z pewnością macie. Bieg to nie tylko start i meta jeszcze musi być to coś. Ogromnie cieszy mnie, że tzw. prowincja robi niesamowitą bardzo dobrą robotę. Nie jeden duży organizator mógł się od Was uczyć. Pomysł z podarunkami po biegu - pierwszy raz to widziałem - super - to Wasz patent. Jeszcze raz gratulacje - tak trzymać!” – napisał w komentarzu skierowanym do organizatorów Biegu Dąbrowskiego.

Pozytywnego zdziwienia nie krył również GRZEGORZ PERLIK, jeden z czołowych fotografów imprez biegowych: "Piękna, choć wymagająca trasa, znakomicie oznaczona i zabezpieczona, na mecie piękny medal wypalany z białej glinki, mnóstwo niespodzianek dla biegaczy, wysokie nagrody dla zwycięzców, dużo smacznego jedzenia i nagród, czapeczki kościuszkowskie dla zwycięzców itd., itp. – rewelacyjna impreza!”. „Warto podkreślić, że organizatorzy rozpoczęli prace nad organizacją biegu zaledwie na… 30 dni przed 26 września!” – mówi Tomasz Olejniczak, sołtys Zielonki.

W organizację Biegu Dąbrowskiego włączyło się wiele osób i instytucji, ale taki też był jego cel czyli integracja lokalnego środowiska. Mimo, że to było pierwsze takie wydarzenie, zaufało mu wiele szanowanych instytucji jak Lasy Państwowe Nadleśnictwo Bydgoszcz, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy oraz LemonHouse. O wydarzeniu pisała Gazeta Pomorska, wyemitowano relację w „Zbliżeniach” TV Bydgoszcz oraz wywiad z organizatorem w radiu RMF MAXX.

Organizatorzy – Aldona Rybka i Łukasz Telejko - zapowiadają, że upamiętnienie zwycięskiego przemarszu wojsk Powstania Kościuszkowskiego przez Kujawy i Pomorze w postaci Biegu Dąbrowskiego, będzie odbywało się każdego roku na przełomie września i października. „Wdzięczni jesteśmy całemu lokalnemu środowisku oraz partnerom za zaufanie i wszelką pomoc w organizacji zawodów” – dodała Aldona Rybka.

Wyniki i fotogalerie I Biegu Dąbrowskiego opublikowano na www.biegdabrowskiego.pl oraz www.facebook.com/BiegDabrowskiego i www.facebook.com/BydgoscyBiegacze.

WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2015-09-23 - W sobotę Zielonka k. Bydgoszczy zaprasza...
  2015-09-11 - Wielkimi krokami zbliża się I edycja Bie...



INFORMACJA POSIADA MULTI-FORUM
POROZMAWIAJ
Biegi / Biegi - 10 km

I Bieg J.H. Dabrowskiego - Zielonka k.Bydgoszczy, ...

2
2015-09-24



















 Ostatnio zalogowani
KKFM
18:40
kubawsw
18:24
janusz2602
18:17
hajfi1971
18:07
biegacz54
17:48
przemekf20@wp.pl
17:40
Kravis
17:38
kasjer
17:36
Admin
17:35
golus3
17:09
42.195
16:47
gora1509
16:37
romangla
16:34
pedroo12
15:20
platat
15:18
Yatzaxx
15:14
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |