Zagranica, 03 sierpnia 2015, 10:00, 1528/567946
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Kenię, Jersey, Ukrainę

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Minionej soboty w Nairobi w Kenii rozegrane zostały kenijskie kwalifikacje do mistrzostw świata w Pekinie. Impreza przyciągnęła wielkie gwiazdy światowej lekkiej atletyki, w różnych dyscyplinach i na różnych dystansach. Nie zabrakło doskonałych wyników i niespodziewanych rozstrzygnięć.

Rekordzista świata w biegu na 800 metrów David Rudisha tym razem musiał uznać wyższość Fergusona Cheruiyota. Mimo bardzo szybkich pierwszych 600 metrów, Rudisha nie utrzymał tempa do końca i przegrał ze swoim mniej znanym rodakiem, który jako pierwszy przekroczył linię mety z czasem 1:43:60.

"Pokonanie kogoś takiego jak David Rudisha, zwłaszcza tu w Kenii daje mi wielką motywację do dalszego rozwoju, treningów i walki na mistrzostwach świata." - mówił po biegu Cheruiyot. "Cieszę się z tego, że będę częścią reprezentacji mojego kraju w Pekinie."- dodał. "Wciąż brakuje mi mocy na ostatnich 100 metrach. To element nad którym będę pracował, aż do dnia kiedy stanę na starcie w Chinach."- komentował Rudisha."Moją formę i gotowość do startów oceniam na 90%, trzy tygodnie, które zostały mi do mistrzostw świata wystarczą abym był doskonale przygotowany." - dodał David.

Asbel Kiprop nie miał sobie równych w biegu na 1500 metrów. Biegnąc z tyłu stawki, przyśpieszył na ostatnim okrążeniu i wygrał z czasem 3:34:03. Jego wynik mógł być dużo lepszy, gdyby nie fakt, że na ostatnich metrach machał radośnie do obecnego na trybunach prezydenta Kenii Uhuru Kenyatty. "Przez ostatnich kilka lat moim marzeniem było wrócić do Pekinu i usłyszeć grany dla mnie hymn Kenii. To motywowało mnie do ciężkiej pracy, wiem co chce osiągnąć i jestem w formie aby to zrobić." - mówił po biegu Kiprop. Odniósł się tym samym wydarzeń z 2008 roku, kiedy to złoty medal w biegu na 1500 metrów zdobył reprezentujący Bahrajn Rashid Ramzi. Został on później zdyskwalifikowany za stosowanie niedozwolonych środków dopingowych, a złoto przy "zielonym stoliku" przyznane zostało właśnie Kipropowi. W sobotnie popołudnie podium w tej konkurencji uzupełnili: Silas Kiplagat (3:34:44) oraz Elijah Manangoi (3:34:46)

W rywalizacji pań na 1500 metrów, Faith Kipyegon zwyciężyła z wynikiem 4:01:85 - najszybszym czasem w historii osiągniętym na tej wysokości nad poziomem morza. Druga na mecie pojawiła się Mercy Cherono, które w Pekinie rywalizować będzie na dystansie 5000 metrów.

Jairus Birech zasygnalizował świetną formę w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Z czasem 8:19:55 pewnie zwyciężył przed Conseslusem Kipruto oraz Birminem Kipruto. Dopiero czwarta lokata przypadła panującemu mistrzowi świata Ezekielowi Kemboi. Cała czwórka reprezentować będzie Kenię w Pekinie. "Liczę na współpracę drużynową i pierwsze cztery miejsca dla Kenii podczas mistrzostw świata." - mówił po biegu Kemboi. "Moim celem jest oczywiście obrona tytułu i zrobię wszystko co w mojej mocy aby tego dopiąć." - dodał 33-latek. "To jest mój rok i chciałbym aby jego zwieńczeniem był medal mistrzostw świata."- mówł mistrz Afryki Julius Birech. Rywalizacja między najlepszymi Kenijczykami na 3000 metrów z przeszkodami zapowiada się zatem fascynująco. Czy ktokolwiek z przedstawicieli innych nacji będzie w stanie im zagrozić? Być może godnym dla nich rywalem okaże się Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za około 3 tygodnie.

Najwięcej emocji kibicom zgromadzonym na stadionie w Nairobi, a także wszystkim fanom lekkoatletyki na całym świecie dostarczył bieg na 10.000 metrów gdzie fantastyczne widowisko stworzyła czołowa trójka: Geoffrey Kamworor, oraz dwóch Kenijczyków mieszkających na co dzień w Japonii: Paul Tanui i Bedan Karoki. Osiągnęli oni wyniki nie notowane nigdy wcześniej w historii na takiej wysokości nad poziomem morza. Kamworor wygrał z czasem 27:11:89, za nim był Karoki (27:15:33) oraz Tanui (27:18:45). Forma jaką zaprezentowali pozwala przypuszczać, że Mo Farah wcale nie musi być murowanym faworytem do złota w Pekinie. W biegu pań szans rywalkom nie dała Vivian Cheruiyot z czasem 32:58.4

Kenijczycy wysyłają zatem do Pekinu niezwykle mocną reprezentację. Wyniki osiągnięte w Nairobi, mogą zostać w stolicy Chin znacznie poprawione przez zawodników biorąc pod uwagę bardziej nizinne warunki w jakich odbędą się mistrzostwa świata, oraz fakt, że biegacze mają 3 tygodnie na ostatnie szlify formy przed imprezą sezonu.