Zagranica, 03 czerwca 2015, 10:06, 1521/498705Krzysztof Bartkiewicz
Biegiem przez RPA, USA, Wielką Brytanie, Luksemburg

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Ben True został pierwszym od 8 lat Amerykaninem, który zwyciężył w biegu UAE Healthy Kidney rozgrywanym na dystansie 10 km w Central Parku w Nowym Jorku. Z czasem 28:13 pokonał całą plejadę gwiazd, zwłaszcza reprezentujących kraje afrykańskie. Dość powiedzieć, że o zwycięstwo we wspomnianych zawodach minionej soboty walczyli również: Geoffrey Mutai - dwukrotny zwycięzca maratonu nowojorskiego, oraz triumfator z Bostonu, Wilson Kipsang, były rekordzista świata w maratonie, Leonard Korir, zwycięzca tegorocznego półmaratonu w Nowym Jorku, czy Stephen Sambu.

Amerykanin, specjalista od dystansu 5000 metrów na bieżni po fantastycznym sprinterskim finiszu pokonał o zaledwie jedną dziesiątą sekundy Kenijczyka Sambu. Trzeci metę przekroczył Mutai (28:18), za nim zaś wbiegali: Kipsang (28:49), Korir (29:14) oraz drugi spośród reprezentantów USA Abdi Abdirahman (29:19). Za swoje osiągnięcie True otrzymał czek na 25.000 dolarów.

Na konferencji prasowej dzień przed biegiem zapowiadał on próbę ataku na rekord Stanów Zjednoczonych na 10 km, należący do Bernarda Lagata. Trudne warunki pogodowe panujące tego dnia w Nowym Jorku, oraz dość wolne początkowe tempo czołówki skutecznie stanęły na przeszkodzie tym planom.

Zwycięzca, trenujący na co dzień w Hampshire, pod okiem coacha Tima Broe mówił po biegu: "Moje założenia taktyczne były proste. Jakimś cudem wytrwać z czołówką do ósmego kilometra, a potem wykorzystać moją szybkość wypracowaną na bieżni na krótszych dystansach, podkręcić wtedy mocno tempo i walczyć o wygraną"

Zapytany o swoją decyzję dotyczącą startu w biegu ulicznym, kosztem występu na prestiżowym mityngu Prefontaine Classic odpowiedział: "Na dystansie 5000 metrów w Oregonie stawka biegaczy była piekielnie mocna. Trudno powiedzieć, czy coś bym tam ugrał. Poza tym nie lubię podróżować, najlepiej czuję się startując blisko do domu." - uznał True.

Jako jeden z zaledwie czterech Amerykanów Ben uzyskał już kwalifikację na sierpniowe Mistrzostwa Świata w Pekinie na dystansie 10.000 metrów. Jednak jak stanowczo zapowiada, koncentruje się w dalszym ciągu na uzyskaniu kwalifikacji i występie na "piątkę".

Wobec fenomenalnego widowiska jakie stworzyli panowie i wielkiego triumfu Bena True, bieg pań przeszedł niemal bez echa. Tu jednak do końca dwie Kenijki toczyły zaciekłą walkę o zwycięstwo. Ostatecznie, podobnie jak przed rokiem wygrała Joyce Chepkurui z czasem 32:33, zaledwie jedną dziesiątą sekundy przed swoją rodaczką Gladys Cherono. Podium uzupełniła Gemma Steel z Wielkiej Brytanii z wynikiem 33:47

8 Muliye GURMU ETH 40:56

Po raz pierwszy od 23 lat w rywalizacji pań jak i panów podczas Comrades Marathon mieliśmy zwycięzców z tego samego kraju.Tym razem rywalizację zdominowali przedstawiciele RPA. Gift Kelehe z Rustenburga jako pierwszy wbiegł na metę w Durbanie, tuż po godzinie 11:00 z czasem 5:38:35. Przed czterema laty zanotował już tu bardzo dobry wynik - stanął wtedy na najniższym stopniu podium. Jego brat - Andrew Kelehe wygrał Comrades marathon w roku 2001. Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Caroline Wostmann z Pretorii z czasem 6:12:22

30.05.2015: Comrades Marathon 87,7km (RPA)