Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

22 kwietnia 2015, 09:36, 1532/325740PrawoSportowe.pl
Status w czasie kary wykluczenia, a uczestnictwo w biegach masowych

LINK 1: ŹRÓDŁO TEKSTU



Już w najbliższą niedziele kolejna edycja Orlen Warsaw Marathon. Organizatorzy liczą na pobicie frekwencji uczestniczących, a zawodnicy którzy odbywają karę wykluczenia (w poprzedniej wersji przepisów „zawieszenia”) za naruszenie przepisów antydopingowych zastanawiają się czy mogą wystąpić w organizowanych biegach masowych. Zastanówmy się więc – mogą czy nie mogą?

Odpowiedź jest skomplikowana z uwagi na zawiłe i niejednoznaczne przepisy regulujące status zawodnika w czasie kary wykluczenia. Zgodnie z art. 10.12 Polskich Przepisów Antydopingowych– żaden zawodnik, na którego nałożono karę wykluczenia nie może w okresie wykluczenia uczestniczyć w żadnej roli w zawodach ani prowadzić działań zatwierdzonych lub zorganizowanych przez Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie lub Polski Związek Sportowy, klub lub inną organizację członkowską KdZDwS, ani w zawodach zatwierdzonych lub zorganizowanych przez dowolną ligę zawodową lub dowolnego organizatora wydarzeń sportowych szczebla międzynarodowego lub krajowego lub w dowolnych działaniach sportowych elitarnych lub szczebla krajowego finansowego przez agencję rządową.

Po pierwsze zawodnik wykluczony nie może brać udziału w zawodach organizowanych przez KdZDwS lub Polski Związek Sportowy (klub lub inną organizację członkowską zrzeszoną w Polskim Związku Sportowym) i to nie tylko w dyscyplinie, w której zawodnik dotychczas występował, ale we wszystkich dyscyplinach sportowych, w których jest utworzony Polski Związek Sportowy, z uwagi na wzajemne uznawanie kar nałożonych w jednej dyscyplinie przez inne dyscypliny sportowe. Po drugie zawodnik nie może uczestniczyć w zawodach organizowanych przez ligę zawodową.

Po trzecie w dowolnych działaniach sportowych elitarnych lub szczebla krajowego finansowanych przez agencję rządową. I wreszcie w zawodach organizowanych przez dowolnego organizatora wydarzeń sportowych szczebla międzynarodowego lub krajowego. W tym miejscu pojawia się problematyczna kwestia kwalifikacji organizatorów biegów masowych pod zakres „dowolnego organizatora wydarzeń sportowych szczebla krajowego”.

Z literalnego brzmienia wydaje się, że organizatora biegów masowych można traktować jako „dowolnego organizatora wydarzeń sportowych szczebla krajowego”. Co więcej brak jest definicji organizatora krajowych wydarzeń sportowych (w przepisach jest wyłącznie definicja „organizatora ważnych wydarzeń sportowych”). Natomiast za „krajowe wydarzenie sportowe” uznaje się wydarzenie sportowe lub zawody, w których uczestniczą zawodnicy klasy międzynarodowej lub krajowej, a które nie jest międzynarodowym wydarzeniem sportowym. Innymi słowy zgodnie z definicją za krajowe wydarzenie sportowe możemy uznać niemal wszystkie zawody sportowe. Z drugiej strony pamiętać należy, iż organizatorzy biegów masowych nie podlegają pod przepisy jakiegokolwiek Polskiego Związku Sportowego i w trakcie takich zawodów nie są przeprowadzone kontrole antydopingowe. Dlaczego więc mamy zabraniać biegać zawodnikom wykluczonym, gdy w praktyce podczas takich zawodów nie są przeprowadzane kontrole antydopingowe.

Dodatkowo dla organizatorów takich wydarzeń sportowych jak biegi masowe, które nie podlegają pod jurysdykcję przepisów Polskich Związków Sportowych problematyczna wydaje się kwestia uznawalności decyzji dyscyplinarnych Polskich Związków Sportowych. Uznawanie decyzji zgodnie z art. 15 PPA dotyczy, bowiem wyłącznie wszystkich Polski Związków Sportowych. Co za tym idzie organizator wydarzeń sportowych, który nie podlega przepisom Polskiego Związku Sportowego i nie jest finansowany przez agencję rządową pomimo wykluczenia zawodnika nie ma obowiązku uznania takiej decyzji i może dopuścić go do udziału w zawodach.

Pamiętać jednak należy, że tego rodzaju działanie nie będzie rodziło negatywnych konsekwencji dla organizatora, ale może rodzić negatywne konsekwencje dla zawodników. Zgodnie, bowiem z art. 10.12.3 PPA za naruszenie zakazu uczestnictwa grozi nie tylko unieważnienie wyniku z zawodów ale przede wszystkim pierwotnie nałożona kara wykluczenia rozpoczyna biec od nowa od dnia naruszenia zakazu wykluczenia. Nowy okres wykluczenia, co prawda może zostać skrócony, ale pod warunkiem, że zawodnik udowodni, że z jego strony nie było istotnej winy lub zaniedbania w związku z naruszeniem zakazu uczestnictwa. A tego rodzaju ocena zgodnie z nowymi przepisami należeć będzie do panelu dyscyplinarnego KdZDwS.

A więc wracając do pytania może czy nie może – odpowiedzieć należy w iście prawniczym stylu: co do zasady wydaje się, że nie może, ale...

Tekst pochodzi ze strony www.prawosportowe.pl/


Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

ikswopil

Autor: ikswopil, 2015-04-23, 15:18 napisał/-a:
Zdyskwalifikowana swego czasu za stosowanie środków dopingowych narciarka Kornelia Kubińska /z d. Marek/ w okresie dyskwalifikacji startowała z powodzeniem w ogólnopolskich biegach ulicznych.

 


















 Ostatnio zalogowani
zmierzymyczas.pl
01:00
piotrpieklo
00:32
lordedward
23:36
orzelek
23:20
kaes
23:10
kos 88
22:56
Gregorius
22:55
Fredo
22:52
Lektor443
22:46
farba
22:43
rdz86
22:43
lachu
22:38
soniksoniks
22:29
benfika
22:12
rolkarz
22:05
Yatzaxx
21:52
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |