Zagranica, 09 grudnia 2014, 11:31, 1651/188932
Fukuoka: 128 zawodników łamie 2:30 w maratonie, Szost 2:10.02

LINK 1: WYNIKI MARATONU W FUKUOCE
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Patrick Makau po prawie dwóch latach kontuzji i niepowodzeń zwyciężył w niedzielę w 68-ej edycji znanego Maratonu w Fukuoce z czasem 2:08:22 należącego do IAAF Gold Label Road Race.

Uzyskany czas był około dwie minuty gorszy od planów zawodnika oraz prawie 5 minut słabszy od byłego rekordu świata ustanowionego przez tego zawodnika podczas maratonu w Berlinie w 2011 r. (2:03:38). Mimo to zawodnik był zadowolony ze swojego występu i powrotu na ścieżkę zwycięstw po wielu miesiącach borykania się z powrotem do najwyższej formy od czasu wygranego maratonu we Frankfurcie w 2012 r.

Po oderwaniu się na 38 kilometrze od mongolskiego biegacza Ser-Od Bat-Ochir, Makau czwartym Kenijczykiem, który wygrał japoński bieg i dopisał do swoich statystyk piąte zwycięstwo w 11 startach.

W wyśmienitych warunkach przy temperaturze wynoszącej 8 stopni Celsjusza i lekkim wietrze bardzo mocno ostatnie kilometry przebiegł Etiopczyk Raji Assefa, który ukończył zawody na drugim miejscu z czasem 2:08:48. Jest to drugi w karierze wynik tego zawodnika, którego rekord wynosi 2:06:24. Trzecie miejsce zajął wspomniany powyżej Ser-Od Bat-Ochir bijąc przy okazji rekord swojego kraju z czasem 2:08:50.

Grupa około 30 biegaczy minęła 5-ty kilometr z czasem 15:16 po czym tempo wzrosło i liderzy przebiegli kolejny pięciokilometrowy odcinek z czasami 15:04, 14:57 i 15:01. Po przekroczeniu połowy dystansu (czas 1:03:37) udział w wyścigu zakończyli pacemakerzy co spowodowało spowolnienie biegu.

Krótko po połowie dystansu na czoło stawki wysunęli się Henryk Szost oraz Erytrejczyk Yared Asmeron, następnie na 23 kilometrze tempo podkręcił lokalny biegacz Masakazu Fujiwara a mimo to grupa prowadząca nadal liczyła około 20 osób.

Następnie Szost i Asmeron ponownie wrócili na prowadzenie jednakże tempo nie było na tyle mocne żeby móc uciec zawodnikom światowej klasy, a czas na 25 km wynosił 1:15:40. Prawdziwy wyścig rozpoczął się na 30 kilometrze przekroczonym w czasie 1:31:10 po tym jak ostro ruszył do przodu Bat-Ochir.

Początkowo tylko Asmeron był w stanie wytrzymać narzucone tempo jednak bardzo szybko Bat-Ochir zostawił przeciwnika w tyle. Jednakże na 32 km od grupy pościgowej oderwali się Makau i Assefa, którzy w krótkim czasie dogonili lidera biegu. Na 35 km cała trójka biegła już razem i minęła z czasem 1:46:23

Tuż przed 37 km Bat-Ochir podjął kolejna próbę ataku i przez krótki czas wysunął się na prowadzenie jednak jeszcze przed 40 kilometrem został wyprzedzony przez Makau który mijając 40 kilometr z czasem 2:01:43 nie był już atakowany przez nikogo do końca wyścigu.

Czwarte miejsce zajął Masakazu Fujiwara, który będąc pierwszym na mecie Japończykiem zagwarantował sobie miejsce na Mistrzostwach Świata w Pekinie latem przyszłego roku. Piąty na mecie z czasem 2:09:59 był kolejny Japończyk Tomoya Adachi, któremu po raz pierwszy w karierze w siódmej próbie udało się zejść z czasem poniżej 2 godzin i 10 minut.

Henryk Szost stoczył zacięty pojedynek na finiszowych metrach . Na 300m przed metą Polak zostaje wyprzedzony przez Japończyka i kiedy to zdawało się że już nic nie jest w stanie się zmienić na ostatniej prostej, to Henryk pokazał że walczyć należy do końca i udało mu się dojść Japończyka i na szóstej pozycji ukończyć swój trzeci maraton w Fukuoce z wynikiem 2:10.02., w 2012 r. był trzeci (2:08:42), przed rokiem – czwarty (2:09:37)

Dla kontrastu lokalna gwiazda Kentaro Nakamoto, zdobywca szóstego miejsca na IO w Londynie w 2012 oraz piątego miejsca na MŚ w 2013 r., który w maratonie nigdy nie zajął miejsca gorszego niż dziesiąte tym razem musiał zadowolić się 12 miejscem. Natomiast Kenijczyk Martin Mathathi szybko przestał się liczyć w walce o zwycięstwo i zajął 21 miejsce.

O niesamowitym poziomie maratonu w kraju Kwitnącej Wiśni może świadczyć fakt iż 128 złamało 2:30, czy też 431 zawodników pobiegło poniżej 2:40. Dla porównania statystycznie z ostatnich pięciu lat - 30 Polaków łamie 2:30, oraz 450 łamie 3h!!!!.

7.12.14: 68th Fukuoka International Marathon (Fukuoka, Japonia)