Zagranica, 16 lipca 2014, 08:45, 1557/111758
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Wielką Brytanię, Irlandię, Słowację, USA

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Stephen Kiprotich - mistrz olimpijski i mistrz świata w maratonie, żywa legenda sportu w Ugandzie, wygrał w niedzielę wyścig Great North 10 kilometrów w Gateshead w Wielkiej Brytanii. Z czasem 29 minut i 39 sekund do końca walczyć musiał o końcowy triumf z Anglikiem Matthew Hynes"em (29:47) oraz Rumunem Mariusem Ionescu (29:51). Bieg Bupa Great North rozgrywany na dystansie 10 kilometrów jest jednym z etapów przygotowań do półmaratonu Great Run, który odbędzie się w październiku. Tam na starcie, oprócz Kiproticha, zobaczymy też inne gwiazdy światowych biegów długich z Kenenisą Bekele i Mo Farahem na czele.

25-letni Kiprotich, jak sam wspomniał na konferencji prasowej po biegu, w świetnym stylu poprawił sobie nastrój po bardzo frustrującym dla niego nieudanym występie w maratonie w Londynie, gdzie zajął odległe 12 miejsce. Niektórzy eksperci powątpiewali wtedy w faktyczne możliwości Stephena do wygrywania największych światowych maratonów, sugerując, że korona mistrza olimpijskiego i mistrza świata, była bardziej efektem specyfiki tamtych wyścigów, aniżeli potencjału Ugandyjczyka.

"To zwycięstwo doda Stephenowi bardzo dużo pewności siebie" - powiedział Pete Riley, menadżer elity przy biegu Great North. "Od czasu wygrania mistrzostw świata i Igrzysk Olimpijskich, skupił się on na wielkich, bardzo medialnych maratonach, na co w moim odczuciu nie był jeszcze gotowy. Taka wygrana jak dzisiejsza pozwoli powrócić mu na ścieżkę zwycięstw" - dodał.

W wyścigu pań zwyciężyła Gemma Steel. To jej trzecie zwycięstwo z rzędu w tym biegu i jednoczesny nowy rekord trasy - 32 minuty i 45 sekund. Za jej plecami finiszowały: Susan Partridge (33:16) oraz Alyson Dixon (34:26) Steel, którą z kwalifikacji na mistrzostwa Europy w Zurychu oraz Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej wyeliminowało zapalenie gardła, nie ukrywała swojej radości. "To wspaniałe wygrać tu po raz kolejny. Dobrze współpracowało mi się z Susan Partridge w pierwszej części biegu, a zarazem ciężko było jej uciec, jest to bardzo dobra zawodniczka i ciężka rywalka. Warunki nie były dzisiaj najlepsze, ale wszystko zrekompensował mi finisz na bieżni, z wieloma kibicami na trybunach" - powiedziała Gemma.

W tym roku w półmaratonie Bupa Great Run organizatorzy świętować będą przekroczenie magicznej bariery miliona uczestników, licząc łącznie od pierwszej edycji biegu.

Steven Way wygrał 10 mil rozegranym w Brockenhurst, posiadacz najlepszego w tym roku wyniku na świecie na dystansie 100km (6.19), 10 mil pokonał w 50minut i 43 sekundy. Steven w przygotowaniu do biegu ultra jaki odbędzie się na dystansie 90km w Szwecji 23 sierpnia startuje regularnie co tydzień, w czerwcu m.in. pobiegł 2 półmaratony po 1:07 oraz treningowo maraton z wynikiem 2:29. Warto wspomnieć o długim wybieganiu jaki dokonał w dniu 6 lipca kiedy to 56km na trudnej trasie pokonał w 3.49 co daje średnią 4.04/km. W biegu na 10 mil drugie miejsce zajął jego klubowy kolega Jacek Ciełuszecki.

13.07.2014: Bupa Great North 10K (Newcastle)