Sosnowiec, 27 kwietnia 2013, 23:23, 1681/238722Mateusz Goleniewski
Kulka i Napieraj młodzieżowymi mistrzami Polski na 10 000 m

LINK 1: Oficjalne wyniki mistrzostw
LINK 2: ARCHIWUM: SOSNOWIEC

Szymon Kulka (ULKS Lipinki) oraz Dominika Napieraj (KS AZS AWF Wrocław) sięgnęli w Sosnowcu po tytuły młodzieżowych mistrzów Polski w biegu na 10 000m. Mistrzostwa rozegrano wraz z Mityngiem Otwarcia Sezonu, na którym zawodnicy tradycyjnie zainaugurowali sezon lekkoatletyczny.

Na starcie biegu mężczyzn stanęło aż trzydziestu pięciu młodzieżowców (U-23) z całej Polski. Wśród nich nie zabrakło faworyta – ubiegłorocznego mistrza Europy juniorów w biegach przełajowych Szymona Kulki. Dla zawodnika z Lipinek był to pierwszy start w kategorii młodzieżowca i będzie go wspominał niewątpliwie dobrze.

Przez większą cześć dystansu stawce przewodził o dwa lata starszy Marek Kowalski (SKLA Sopot). Kulka na czoło stawki wysunął się około trzy kilometry przed metą i tego prowadzenia nie oddał aż do końca. Linię mety przekroczył w czasie 30:08.43 sięgając po swój pierwszy tytuł w kategorii młodzieżowca. Wynik ten jest jednak znacznie gorszy od wskaźnika PZLA na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, który wynosi 29:50.00. Blisko dziesięć sekund do zwycięzcy stracił drugi na mecie Marek Kowalski. Po brąz z nowym rekordem życiowym - 30:33.56 sięgnął Tomasz Grycko z Władysławowa.

Rywalizacji nie ukończyło aż siedmiu spośród 35 zawodników, wśród nich Bartosz Kowalczyk – uczestnik mistrzostw świata juniorów na 1500m.

10. Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) - 31:22.61 PB

Dużo mniejsze zainteresowanie wzbudziła rywalizacja kobiet. Do walki o medale przystąpiło jedynie jedenaście zawodniczek. Spośród nich dystans 10 000 m najszybciej pokonała tegoroczna uczestniczka przełajowych mistrzostw świata – Dominika Napieraj (KS AZS AWF Wrocław) – która zwyciężyła z rezultatem 35:25.61, będącym jej nowym rekordem życiowym. Dominika zwyciężyła zdecydowanie, prowadząc nieprzerwanie już od trzeciego kilometra. Druga na mecie Martyna Adamczyk, mimo ustanowienia nowego rekordu życiowego, straciła do zwyciężczyni aż czterdzieści pięć sekund. Po brąz sięgnęła Angelika Mach - 36:58.61.