Bydgoszcz, 24 marca 2013, 21:59, 1876/204166Mateusz Goleniewski
MŚ Bydgoszcz: udany występ polskich reprezentantów!

LINK 1: OFICJALNE WYNIKI MISTRZOSTW
LINK 2: OFICJALNA STRONA MISTRZOSTW
LINK 3: ARCHIWUM: BYDGOSZCZ

Za nami 40. mistrzostwa świata w biegach przełajowych. W zimowej scenerii w parku leśnym w Myślęcinku kilkuset biegaczy z całego świata rywalizowało o tytuł najlepszych biegaczy przełajowych świata. Mistrzostwa czego można było się spodziewać, zdominowali biegacze z Kenii i Etiopii, którzy zdobyli komplet złotych medali.

Z dobrej strony zaprezentowali się także Amerykanie oraz Brytyjki, którzy dość niespodziewanie zdobyli medale w klasyfikacji drużynowej. Do udanych występ zaliczyć mogą także reprezentanci Polski. Najlepiej wypadła dwójka Polaków - Sofia Ennaoui dwudziesta szósta w biegu juniorek oraz Błażej Brzeziński, który w zamykającym mistrzostwa biegu seniorów na 12 km zajął znakomite dwudzieste ósme miejsce.

Rywalizację dokładnie o godzinie 12:00 rozpoczęły juniorki na dystansie 6km, a wśród nich nasza największa nadzieja – Sofia Ennaoui. Jeśli ktoś przed mistrzostwami uważał, że Afrykanie nie poradzą sobie z polskim mrozem, to bieg juniorek bardzo szybko takie wątpliwości rozwiał. Afrykanki, a w szczególności Kenijki i Etiopki, które zajęły pierwsze dwanaście pozycji, całkowicie zdominowały bieg. Dopiero na szesnastym miejscu uplasowała się pierwsza zawodniczka z poza Afryki – Brytyjka polskiego pochodzenia Emelia Gorecka.

Po pierwszy tytuł na bydgoskich mistrzostwach sięgnęła broniąca tytułu z przed dwóch lat Kenijka Faith Chepngetich Kipyegon, która do ostatnich metrów rywalizowała ze swoją rodaczką Agnes Jebet Tirop. Obie zawodniczki osiągnęły taki sam rezultat (17:51), a o podziale medali zadecydowały dziesiętne części sekundy. Brąz dla Etiopki Alemitu Heroye (17:57). Ennaoui – czwarta Europejka na mecie do zwyciężczyni straciła minutę i pięćdziesiąt cztery sekundy. W pierwszej pięćdziesiątce znalazły się jeszcze dwie Polki: Natalia Wiera była 41., zaś Katarzyna Rutkowska 48. Pozostały Polki zajęły bardziej odległe miejsca: Sylwia Ślężak była 51., Paulina Pawłowska – 58., Alicja Konieczek – 64.

Niespodzianką w rywalizacji drużynowej był brązowy medal dla biegaczek z Wielkiej Brytanii. Polki na wysokim siódmym miejscu.

7. Polska - 166

Podobny przebieg miała rywalizacja juniorów. Tu także na czołowych miejscach nie znalazło się miejsca dla zawodników z poza Afryki. Na trudnej, błotnistej trasie dystans ośmiu kilometrów najszybciej pokonał faworyzowany Etiopczyk Hagos Gebrhiwet (21:04). Cztery sekundy za nim linię mety pokonał Kenijczyk Leonard Barsoton. Podium uzupełnił drugi z Etiopczyków - Muktar Edris. Za zawodnikami z Afryki jako pierwszy bieg ukończył Amerykanin Matt McClintock, który ze stratą minuty i czterdziestu ośmiu sekund był dwudziesty. Polacy w przeciwieństwie do swoich koleżanek wypadli słabo. Najlepszy z nich – Maciej Bielawiec był dopiero sześćdziesiąty ze stratą dwóch minut i czterdziestu sześciu sekund.

13. Polska - 294

Po godzinie trzynastej do walki o medale na tym samym dystansie co juniorzy przystąpiły seniorki. Był to jedyny bieg, gdzie szanse medalowe dawano Europejce –Fionnuali Britton. Irlandka rozpoczęła rywalizację bardzo ambitnie, trzymając się czołówki stawki. W drugiej części dystansu nie udało jej się jednak utrzymać wysokiego tempa i przekroczyła linię mety dopiero na czternastym miejscu. Po tytuł sięgnęła Kenijka Emily Chebet, która w końcówce odskoczyła drugiej na mecie Etiopce - Hiwot Ayalew. Dla Chebet Bydgoszcz jest bardzo szczęśliwym miejscem, bowiem trzy lata temu także w Bydgoszczy zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzowski.

Sporym zaskoczeniem były występy Polek. Faworyzowana Katarzyna Kowalska zajęła dopiero sześćdziesiąte pierwsze miejsce (trzy lata temu w Bydgoszczy była w pierwszej czterdziestce). Dość niespodziewanie najlepszą z Polek okazała się Agnieszka Mierzejewska, która przekroczyła linię mety ponad pół minuty przed Kowalską, zajmując pięćdziesiątą pierwszą pozycję.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły Kenijki przed Etiopkami. Brąz dla Bahrajnu, dla którego był to pierwszy medal w historii mistrzostw.

11. Polska - 256

Jako ostatni licznie zgromadzonym na trasie kibicom zaprezentowali się seniorzy w rywalizacji na 12km. Był to jedyny bieg, w którym swoją obecność wyraźnie zaznaczyli biali zawodnicy, przez co był to najciekawszy bieg mistrzostw, który dostarczył wielu emocji, również z udziałem Polaków. Po tytuł sięgnął Kenijczyk Japhet Kipyegon Korir (32:45), o sześć sekund wyprzedzając faworyta i obrońcę tytułu Etiopczyka Imane Merga oraz Teklemariama Medhina – jedynego indywidualnego medalistę z poza Kenii i Etiopii. Z bardzo dobrej strony pokazali się Amerykanie – najlepszy z nich Ben True zajął szóstą pozycję, tracąc do medalu jedynie siedemnaście sekund. Sporą sensacją można nazwać wyniki klasyfikacji drużynowej, w której True wraz z kolegami z reprezentacji pokonali największych faworytów biegów przełajowych – Kenijczyków i sięgnęli po srebro.

Znakomicie zaprezentował się także Błażej Brzeziński. Związany niegdyś z Bydgoszczą zawodnik zajął wysokie dwudzieste ósme miejsce, ze stratą zaledwie minuty i dwudziestu sześciu sekund do zwycięscy. Dziesięć sekund za nim na trzydziestym ósmym miejscu rywalizację ukończył Arkadiusz Gardzielewski.

10. Polska - 164

Ani zimowa aura, ani kilkustopniowy mróz nie przeszkodził zawodnikom z Afryki w zdominowaniu 40. mistrzostw świata w biegach przełajowych. Zdobyli oni dwadzieścia jeden spośród dwudziestu czterech medali rozdanych podczas bydgoskich mistrzostw. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Kenijczycy z dorobkiem pięciu złotych, trzech srebrnych i jednego brązowego medalu. Medale zdobywali tylko zawodnicy z siedmiu krajów. Największą niespodzianką mistrzostw wydaje się być srebrny medal amerykańskich seniorów, którzy wyprzedzili faworyzowanych Kenijczyków. Polska reprezentacja zaprezentowała się dużo lepiej niż trzy lata temu, gdy najlepsza Katarzyna Kowalska zajęła dopiero 36. miejsce. Tegoroczne mistrzostwa to dwa miejsca w pierwszej ‘’trzydziestce’’ oraz dobre miejsca kilku innych reprezentantów co złożyło się na dużo lepsze lokaty polskich drużyn.

Po mistrzostwach odbyły się mistrzostwa amatorów na dystansie 6km. Ponad dwieście osób zmierzyło się z trasą, na której jeszcze kilkanaście minut wcześniej o medale walczyli najlepsi biegacze świata. Najlepszym amatorem okazał się Niemiec Heese Host-Iennart z czasem 18:41. Najlepszy z Polaków – Bartosz Wiligalski z KM Truchcik Łubianka zajął czwarte miejsce -19:34.