Poznań, 20 grudnia 2012, 10:26, 1581/204638Monika Prendke
Wręczenie VOLVO V40 i dyskwalifikacje w 13. Poznań Maraton 2012

LINK 1: STRONA INTERNETOWA MARATONU
LINK 2: ARCHIWUM: POZNAń

Wczoraj (19 grudnia br.) o godz. 16:00 w siedzibie autoryzowanego przedstawiciela Auto Volvo Polska w Poznaniu – Karlik Spółka Jawna, odbyło się oficjalne przekazanie Głównej Nagrody Rzeczowej. Nagrodę wręczyli: Z-ca Prezydenta Miasta Poznania – Dariusz Jaworski oraz PR Manager Volvo Auto Polska – Stanisław Dojs.

W tym roku nagroda była wyjątkowa – całkowicie nowe Volvo V40. Ten model, to prestiżowy hatchback. Samochód wyróżnia nowoczesny design, wszechstronność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. V40 to pierwsze na świecie auto, które zostało wyposażone w poduszkę powietrzną dla pieszych. W przypadku zderzenia z pieszym wysunie się ona spod maski i pokryje swoim zasięgiem jedną trzecią przedniej szyby.

Zwycięzcą VOLVO V40 został Andrzej Maldzis - maratończyk oraz nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. W dniu nauczyciela biegł z numerem 4751, dystans maratonu poznańskiego pokonał w czasie 04:55:59 i to właśnie Jego kupon został wyjęty z urny jako szczęśliwy los nagrody!

Bieganie zawdzięcza swojej cudownej suczce rasy rhodesian ridgeback o imieniu Sama, która wyprowadziła p. Andrzeja z kanapy na wolne powietrze. Biega od siedmiu lat, a Poznań Maraton w którym startował czterokrotnie, to na razie jedyna tego typu impreza, w jakiej brał udział. Poza tym biegał półmaratony w Lesznie, Pobiedziskach. Jego marzeniem jest start w berlińskim maratonie, ale najpierw chciałby poprawić swój czas – biegać trochę szybciej. Pytany o atmosferę na trasie poznańskiego maratonu odpowiada:

"Niezwykła. Tę atmosferę tworzą zarówno zawodnicy, jak i kibicujący im mieszkańcy".

O wygranej dowiedział się od żony, kilka godzin po zakończeniu maratonu.

"Ponieważ nic w życiu dotychczas nie wygrałem, a wrzucenie kuponu konkursowego (o którym przypomniał mi skądinąd znany Pani Grzegorz Jugo) traktowałem jak wyrzucenie losu konkursowego do szklanego pojemnika na śmieci." - powiedział Andrzej Maldzis.

W dniu wczorajszym organizatorzy maratonu podali także oficjalną informację o dyskwalifikacji zwycięzcy maratonu - Edwina Kosgeia Yatora.

"Informujemy, że po otrzymaniu w dniu 24 października 2012 roku z Instytutu Sportu – Zakład Badań Antydopingowych w Warszawie wyników kontroli, stwierdzono, że badane próbki A dały pozytywny wynik dla dwóch zawodników 13. Poznań Maratonu. W związku z powyższym przedłużał się okres ogłoszenia wyników oficjalnych.

Dyrektor Maratonu, postępując zgodnie z regulaminem dyskwalifikuje zawodnika Edwina Kosgeia Yatora, który zajął pierwsze miejsce na mecie 13. Poznań Maraton. Niniejszym zwycięzcą maratonu w Poznaniu w roku 2012 zostaje Edwin Kirui z Kenii. Jednocześnie informujemy, że trwa postępowanie wyjaśniające dotyczące zawodniczki."