Węgry, 09 grudnia 2012, 18:27, 1571/187924Mateusz Goleniewski
Szymon Kulka przełajowym mistrzem Europy!

LINK 1: OFICJALNE WYNIKI MISTRZOSTW
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - WęGRY

Na odbywających się w niedzielę 19. Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w Budapeszcie Polska reprezentacja za sprawą Szymona Kulki zdobyła złoty medal w biegu juniorów na dystansie 6km. Zawodnik ULKS Lipinki został pierwszym polskim zawodnikiem w historii, który zdobył złoty medal w biegu indywidualnym.

Szymon, brązowy medalista z ubiegłorocznych mistrzostw Europy w biegu na 10 000m nie dał rywalom szans, od początku kontrolując sytuację i meldując się na mecie z bezpieczną cztero sekundową przewagą nad drugim na mecie Bułgarem Mitko Tsenovem. Polak na pokonanie około 6km potrzebował osiemnastu minut i czterdziestu trzech sekund. Podium uzupełnił Brytyjczyk Kieran Clements (18:57).

Z dobrej strony pokazali się również pozostali juniorzy. Na szesnastej pozycji rywalizację ukończył Andrzej Rogiewicz (19:20), dwudziesty szósty był Paweł Szostak, trzydziesty czwarty Marcin Zychski, zaś Dominik Czaja był 103. Rezultaty najlepszej czwórki pozwoliły Polakom zająć w klasyfikacji drużynowej wysokie czwarte miejsce. Zwyciężyli Rosjanie, przed Francuzami i Brytyjczykami. Bieg juniorski ukończyło łącznie aż stu czternastu zawodników

103 CZAJA, Dominik POL 21:06

W pozostałych pięciu biegach naszym reprezentantom nie wiodło się już tak dobrze. Wśród juniorek najlepsza z Polek – Katarzyna Rutkowska była dopiero 48. Na 60.miejscu linię mety przekroczyła Anna Wójcik. Najszybciej trasę 4km pokonała utytułowana Serbka Amela Terzić, przed obrończynią tytułu Brytyjką Emelią Gorecką. Podium uzupełniła Niemka Maya Rehberg. Drużynowe złoto dla Brytyjek.

60 WÓJCIK, Anna POL 15:15

W biegach mężczyzn na 8km (młodzieżowcy) i 10km (seniorzy) nie było niespodzianek. Pierwszy z nich wygrał faworyt – Norweg Henrik Ingebrigtsen – mistrz Europy juniorów w biegu na 1500m sprzed roku, który bez większych problemów zwyciężył z dziesięcio sekundową przewagą nad drugim Soufiane Bouchikim. Jedyny z Polaków – Marek Kowalski ze stratą minuty i czterdziestu siedmiu sekund do zwycięzcy zajął dopiero pięćdziesiąte siódme miejsce. Jedno miejsce niżej zajął Błażej Brzeziński w biegu seniorów. Dwa miejsca na podium przypadły Włochom, którzy zdobyli złoto i brąz. Zwyciężył Andrea Lalli, który zdobywał w przeszłości medale w przełajach w młodszych kategoriach. Dziesięć sekund za nim na mecie zameldował się Francuz Hassan Chahdi. Brąz dla Denielle Meuci. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Francuzi (bieg młodzieżowców) oraz Hiszpanie (seniorzy).

54 BRZEZINSKI, Blazej POL 31:37

W biegach młodzieżowych i seniorskich kobiet wystartowało łącznie sto czternaście zawodniczek. Wśród nich była jedna Polka – Aleskandra Brzezińska, która w biegu młodzieżowym na 6km zajęła czterdzieste pierwsze miejsce. Zwyciężyła Brytyjka Jess Coulson, przed Rosjanką Liudmilą Lebedevą i Francuzką Clemence Calvin. Przełajową mistrzynią Europy seniorek została Fionnuala Britton, która obroniła tytuł sprzed roku. Srebrny medal podobnie jak przed rokiem dla Portugalki Ana Dulce Félix. Trzecia na mecie Holenderka Adriënne Herzog przekroczyła linię mety zaledwie trzy sekundy za zwyciężczynią. Drużynowe złoto w biegu młodzieżowców wywalczyły Rosjanki, zaś wśród seniorek triumfowały Irlandki.

3 HERZOG, Adriënne NED 27:48

Warto wspomnieć o problemach, które spotkały polską ekipę. Podróż do Budapesztu zajęła Polakom aż jedenaście godzin, ze względu na awarię zasilania wieży kontrolnej na międzynarodowym lotnisku Ferenca Liszta. Najwięcej problemów miała jednak Aleksandra Brzezińska, której odpoczynek przed zawodami zakłóciła poranna kontrola antydopingowa, którą miała na drugi dzień po przyjeździe do stolicy Węgier.

Na szczęście problemy z dotarciem do hotelu i wielogodzinne opóźnienie, nie zadziałały negatywnie na Szymona Kulkę, który na ME zaprezentował się znakomicie i wróci do kraju z kolejnym w dorobku medalem mistrzostw Europy.