Pasłęk, 18 wrzesnia 2012, 08:00, 1554/122828Mateusz Goleniewski
Młodzieżowe MP w biegu na 10 000 m

LINK 1: WYNIKI MISTRZOSTW POLSKI
LINK 2: ARCHIWUM: PASłęK

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000m za nami. W sobotę na odnowionym stadionie w Pasłęku o tytuł najlepszych zawodników w kraju rywalizowali biegacze i biegaczki do dwudziestego trzeciego roku życia. Złote medale dla faworytów: Aleksandry Lisowskiej (AZS UWM Olsztyn) oraz Marka Skorupy (Barnim Goleniów).

W rywalizacji kobiet Aleksandra Lisowska była zdecydowanym faworytem. Zawodniczka z Olsztyna zdobyła już w tym roku dwa złote medale podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Radomiu na dystansie 3000 m z przeszkodami oraz 5000 m. Lisowska broniła ponadto tytułu mistrzowskiego zdobytego w roku ubiegłym na stadionie w Białych Błotach. Dwudziestodwuletnia zawodniczka nie zawiodła również i w Pasłęku, przewodząc w stawce od samego początku i nie oddając go aż do końca.

Lisowska zwyciężyła ostatecznie, ustanawiając bardzo wartościowy rekord życiowy - 35:46.69 i wyprzedzając minimalnie na linii mety srebrną medalistkę Dominikę Napieraj (KS AZS AWF Wrocław) - 35:46.88. Brąz dla Pauliny Kaczyńskiej (LKS Pomorze Stargard) - 35:52.39. Dla wszystkich medalistek, uzyskane w Pasłęku rezultaty są nowymi rekordami życiowymi. Rywalizację ukończyło zaledwie dwanaście zawodniczek.

Najlepsza piątka rywalizacji kobiet:

1. Aleksandra LISOWSKA KS AZS UWM Olsztyn - 35:46.69
2. Dominika NAPIERAJ KS AZS AWF Wrocław - 35:46.88
3. Paulina KACZYŃSKA LKS Pomorze Stargard - 35:52.39
4. Marta PACHOTA TS AKS Chorzów - 36:07.22
5. Kamila POBŁOCKA UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork - 36:14.29

Wśród Panów swój trzeci medal Mistrzostw Polski w tym roku zdobył Marek Skorupa z rezultatem 30:00.58. Wynik zawodnika z Goleniowa jest aż o czterdzieści pięć sekund gorszy od rekordu życiowego ustanowionego podczas mMistrzostw Polski w biegu na 10 000m, gdzie Skorupa zdobył brąz. Wystarczyło to jednak to zdecydowanego zwycięstwa w rywalizacji z zawodnikami do lat dwudziestu trzech, ponieważ drugi na mecie Mateusz Maik (OŚ AZS Poznań) stracił do zwycięscy aż trzydzieści pięć sekund (30:35.90)

W walce o medale zabrakło niestety emocji na końcówce – trzeci na mecie Tomasz Grycko z UKS Bliza Władysławowo (30:52.12) przybiegł siedemnaście sekund za Maikiem i ponad pół minuty przed czwartym Bartoszem Kowalczykiem – wicemistrzem Europy juniorów z 2011 roku na dystansie 5000m.

Najlepsza piątka rywalizacji mężczyzn:

1. Marek SKORUPA UKS Barnim Goleniów - 30:00.58
2. Mateusz MAIK OŚ AZS Poznań - 30:35.90
3. Tomasz GRYCKO UKS Bliza Władysławowo - 30:52.12
4. Bartosz KOWALCZYK PLKS Gwda Piła - 31:22.12
5. Paweł MATNER KS AZS AWF Wrocław - 31:26.20

Przy okazji Mistrzostw rozegrano również mityng lekkoatletyczny podczas którego rewelacyjny wynik w konkursie rzutu oszczepem uzyskał Marcin Krukowski (Warszawianka Warszawa) - 82.58m. Rezultat dwudziestoletniego oszczepnika, jest siódmym wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Marcin – wicemistrz Europy juniorów z roku ubiegłego poprawił swój rekord życiowy o ponad dwa i pół metra.