Radom, 02 wrzesnia 2012, 22:50, 1545/189940Mateusz Goleniewski
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce

LINK 1: Pełne wyniki MMP
LINK 2: ARCHIWUM: RADOM

Za nami 29. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Przez dwa dni zmagań (1-2.09) najlepsi zawodnicy do lat dwudziestu trzech rywalizowali na nowo oddanym do użytku stadionie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomiu. Zawody mimo nienajlepszej pogody przyciągnęły na trybuny sporą liczbę mieszkańców, którzy gorąco dopingowali zawodników zmagających się deszczem.

Do bohaterów mistrzostw zaliczyć można Martynę Opoń i Aleksandrę Lisowską oraz Marcina Grynkiewicza i Krzysztofa Żebrowskiego. Cała czwórka wyjechała z Radomia z dwoma złotymi medali.

Martyna reprezentująca OŚ AZS Poznań została młodzieżową królową sprintu, wygrywając zarówno 100m jak i 200m. Na 100m pokonała o dwie setne sekundy niezwykle doświadczoną, mimo młodego wieku Annę Kiełbasińską (AZS-AWF Warszawa), uzyskując czas 11.86. Podium uzupełniła Małgorzata Kołdej (11.94) z KS Agros Zamość. Na dystansie dwukrotnie dłuższym, zwyciężyła z bardziej zdecydowaną przewagą, pokonując trzecią na 100m Małgorzatę Kołdej o osiemnaście setnych sekundy (23.91 - 24.09). Brąz dla biegnącej w pierwszej serii Magdy Malinowskiej (24.56).

Aleksandrę Lisowską można z całą pewnością określić królową biegów długich. Reprezentantka KS AZS UWM Olsztyn nie dała rywalkom najmniejszych szans zarówno na 3000m z przeszkodami jak i 5000m. Na dystansie z przeszkodami zwyciężyła z nowym rekordem życiowym - 10:13.18, pokonując drugą na mecie Mariolę Ślusarczyk o ponad dziesięć sekund (10:23.56). Brąz wywalczyła Paulina Kaczyńska - 10:33.24. Dzień później swój drugi złoty medal wywalczyła z jeszcze większą przewagą. Czas 16:32.52, dał jej prawie dwunasto sekundowe zwycięstwo nad drugą na mecie Natalią Wacławską z WKS Wawel Kraków - 16:44.18. Dwie sekundy za nią dobiegła Dominika Napieraj, która uplasowała się na najniższym stopniu podium z czasem 16:46.45.

Wśród panów królem sprintu został Marcin Grynkiewicz, zaś biegów długich Krzysztof Żebrowski. Pierwszego dnia Grynkiewicz zwyciężył w biegu na 400m rozgrywanym w dwóch seriach. Zawodnik LKS Pomorze Stargard uzyskał czas 46.96, pokonując o ponad pół sekundy Mateusz Zagórskiego z MUKL Brodnica (47.65). Podium uzupełnił Andrzej Jaros (47.87). Cała trójka biegła w drugiej, mocniejszej serii. Żebrowski który startował w tym roku w Mistrzostwach Europy na 1500m, legitymujący się rekordem życiowym 3:39.47, udowodnił, że jest najlepszym długasem wśród młodzieżowców w Polsce. Mimo że czas uzyskany na mecie jest daleki od jego rekordu życiowego - 3:46.73 – pozwolił Żebrowskiego cieszyć się z pierwszego złotego medalu podczas tegorocznych MMP. Prawie sekundę za nim bieg ukończył Mateusz Maik, który dopiero od tego roku startuje jako młodzieżowiec (3:47.76). Na najniższym stopniu podium stanął doświadczony Damian Roszko (3:48.80)

W drugim dniu zmagań obaj lekkoatleci ponownie stanęli na najwyższych stopniach podium. Grynkiewicz znów nie znalazł pogromcy, tym razem na dystansie 200m. Ze sprzyjającym wiatrem +0,6 m/s pokonał połowę okrążenia w czasie 21.25, dziesięć setnych sekundy przed Adamem Pawłowskim SL Olimpii Poznań. Żebrowski nie czujący trudów biegu na 1500m, zdobył swój kolejny złoty medal na imprezie mistrzowskiej, z rezultatem 1:50.95. Dwa pozostałe medale dla biegnących w tej samej serii Sebastiana Smolińskiego (1:51.18) i Kamila Gurdaka (1:51.36).