W.Brytania, 11 sierpnia 2012, 7:18, 1559/154851Mateusz Goleniewski
Podsumowanie 15 dnia igrzysk: srebro Anity Włodarczyk!

LINK 1: OFICJALNA STRONA IGRZYSK
LINK 2: STONA POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - W.BRYTANIA

Polscy sportowcy wyrównali medalowy dorobek, jaki polska reprezentacja miała podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie! Po raz dziesiąty na olimpijskim podium stanęła młociarka Anita Włodarczyk. Polka zdobyła swoje pierwsze olimpijskie srebro , przegrywając jedynie z Rosjanką Tatyaną Lysenko. Dzięki medalowi pani Anity Polska z dziesięcioma krążkami zajmuje obecnie dwudzieste dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Tym razem rywalizacja na stadionie lekkoatletycznym odbywała się tylko podczas sesji wieczornej. Rozegrano sześć finałów, z których w dwóch mieliśmy swoich reprezentantów.

O godzinie 20:00 rozpoczął się pierwszy z nich – Skok o tyczce mężczyzn z udziałem Bydgoszczanina Łukasza Michalskiego. Polak w finale miał udaną tylko jedną próbę na 5.50m, od której rozpoczynał konkurs. Pokonał ją w drugiej próbie, zaliczając jako jeden z dwunastu zawodników jakąkolwiek wysokość. Sztuka ta nie udała się dwóm utytułowanych skoczkom - Amerykaninowi Bradowi Walkerowi oraz Australijczykowi Stevenowi Hookerowi. Niestety trzy skoki Michalskiego na 5.60m były nieudane i wraz w kilkoma rywalami zakończył skakanie właśnie na tej wysokości. 5.50m pokonane w drugiej próbie dało Polakowi jedynie jedenaste miejsce. Zwyciężył faworyt Francuz Renaud Lavillenie, który w drugiej próbie pokonał poprzeczkę na wysokości 5.97, bijąc tym samym rekord olimpijski! Za nim uplasowali się dwaj Niemcy: Björn Otto oraz Raphael Holzdeppe, który skoczyli 5.91m. Pokonanie poprzedniej wysokości w drugiej próbie dało Björnowi Otto srebrny medal.

O 20:10 mogliśmy obserwować start kolejnych polskich lekkoatletów za sprawą biegów rozstawnych kobiet 4x400m. Polki mimo ambitnej walki zajęły w drugiej serii eliminacyjnej dopiero piątą lokatę, z czasem który nie pozwolił na awans do finału. Skład Polek był mieszanką młodości z rutyną. Na trzeciej zmianie pobiegła niezwykle doświadczona Anna Jesień, a na pozostałych młode sprinterki: Iga Baumgart (’89), Justyna Święty (’92) oraz młodziutka Patrycja Wyciszkiewicz (’94). Czas polskiej sztafety to 3:30.15. Do awansu trzeba było pobiec około czterech sekund szybciej. Tradycyjnie najszybsze były Amerykanki, które zwyciężyły z czasem 3:22.09.

Następnie przyszedł czas na konkurs młotu, który dostarczył nam wiele emocji do samego końca. Polka przed ostatnią próbą, po rzucie z piątej kolejki na odległość 77.10 zajmowała trzecią pozycję ustępując Rosjance Tatyanie Lysenko i Niemce Betty Heidler. Szósta kolejka to rzut na odległość 77.60m i awans na drugie miejsce. Heidler odpowiedziała rzutem jedynie na odległość 72.77m, po którym Polka mogła cieszyć się ze zdobytego przez siebie srebrnego medalu! Najdalej i najrówniej tego dnia rzucała Rosjanka Lysenko, która zasłużenie sięgnęła do mistrzostwo olimpijskie, osiągajc rezultat 78.18, będący nowym rekordem olimpijskim.

1 Tatyana Lysenko RUS 78.18 (OR)
2 Anita Wlodarczyk POL 77.60 (SB)
3 Betty Heidler GER 77.12

Męskie sztafety 4x100m to pokaz sil ze strony USA i Jamajki. Ci pierwsi (Nesta Carter; Michael Frater; Yohan Blake; Kemar Bailey-Cole) nie znaleźli rywali w pierwszej serii, biegnąc w nie najsilniejszym składzie 37.39. W finale gdy w sztafecie pojawi się Powell i Bolt może paść kolejny na tych igrzyskach rekord świata! W drugiej serii najlepsi byli Amerykanie, którzy pobiegli o jedną setną sekundy szybciej niż Jamajczycy. Polacy mimo pobicia rekordu kraju, zajęli dopiero szóste miejsce i nie awansowali do finału. Kamil Masztak, Dariusz Kuc, Robert Kubaczyk i Kamil Krynski uzyskali czas 38.31.

Bieg na 5000m to popis kenijsko- etiopski. Zawodniczki z tego kraju zajęły sześć czołowych pozycji w stawce. Po prowadzonym w dość słabym tempie biegu, zwyciężyła Etiopka Meseret Defar - 15:04.25, przed Kenijką Vivian Jepkemoi Cheruiyot - 15:04.73 i swoją rodaczką Tirunesh Dibabą 15:05.15.

Ciekawie przebiegały trzy pozostałe finały. W biegu rozstawnym 4x100m kobiet reprezentantki Stanów Zjednoczonych w bardzo silnym składzie poprawiły rekord świata, uzyskując czas 40.82!

W męskiej sztafecie 4x400m nieoczekiwanie tylko srebrny medal zdobyli Amerykanie. Nie mający w swoim składzie wielkich gwiazd reprezentacja USA, musiała uznać wyższość zawodników z Bahamów, którzy pokonali ich o 33 setne sekundy!

Finał 1500m kobiet okazał się wewnętrzną rozgrywką Turczynek, które zajęły dwie czołowe pozycje. Dopiero piąte miejsce zajęła faworyzowana Etiopka Abeba Aregawi.