W.Brytania, 10 sierpnia 2012, 00:47, 1601/133762Mateusz Goleniewski
Podsumowanie 14 dnia igrzysk: drugie złoto dla Bolta!

LINK 1: OFICJALNA STRONA IGRZYSK
LINK 2: STONA POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - W.BRYTANIA

Kolejny medalowy dzień za nami. Tym razem dużo emocji i radości przysporzyły polskim kibicom kajakarki Beata Mikołajczyk i Karolina Naja. Po bardzo udanym wyścigu Polki zajęły w finale trzecie miejsce i do Polski wrócą z brązowym medalem. Pozostałym reprezentantom nie udało się niestety zająć medalowej pozycji.

LEKKOATLETYKA

Najwięcej dzisiejszego dnia działo się niewątpliwie na stadionie olimpijskim. Osiemdziesiąt tysięcy osób mogło podziwiać rekord świata Davida Rudishy oraz wspaniały bieg Jamajskich sprinterów na 200m, zakończony triumfem wielkiego Usaina Bolta. W sesji wieczornej podziwiać mogliśmy ponadto jeszcze trzy finały: w trójskoku mężczyzn, w rzucie oszczepem kobiet oraz dziesięcioboju. Reprezentanci Polski startowali wyłącznie w sztafetach.

Sesja poranna to głównie zmagania dziesięcioboistów, którzy rywalizowali w biegu na 110m przez płotki, rzucie dyskiem oraz skoku o tyczce. Na płotkach bardzo dobre wyniki osiągnęli Amerykanie. Zwycięzca Trey Hardee pokonał dystans w czasie 13.54, a dwie setne sekundy za nim linię mety przekroczył rekordzista świata Ashton Eaton (13.56). Konkurs skoku o tyczce wygrał Chilijczyk Gonzalo Barroilhet po skoku na wysokości 4.40m. Przypomnijmy, że w eliminacjach tyczkarzy wysokości 5.35m nie pokonał nasz mistrz świata w tej konkurencji Paweł Wojciechowski.

Przed południem w eliminacjach sztafet 4x400m wystartowała Polska ekipa w składzie: Piotr Wiaderek, Marcin Marciniszyn, Michal Pietrzak, Kacper Kozlowski. Polacy biegnący w pierwszej serii eliminacyjnej zajęli dopiero piątą lokatę z czasem 3:02.86, nie dającym im przepustki do finału. Bieg wygrali reprezentanci Trinidadu i Tobago, bijąc rekord kraju wynikiem 3:00.38. W drugim o wiele ciekawszym biegu zwyciężyli zawodnicy z Bahamów (2:58.87), wyprzedzając o tysięczne części sekundy Amerykanów, którzy wystąpili w nie najmocniejszym składzie. Na mecie sklasyfikowano tylko sześć z ośmiu sztafet, po tym jak z powodu kontuzji rywalizacji nie ukończyli Jamajczycy, a winni przewrotki Kenijczyka zawodnicy z Dominikany zostali zdyskwalifikowani.

Sesja wieczorna to ciąg dalszy zmagań dziesięcioboistów, wśród których na czele nieprzerwanie znajdował się Ashton Eaton. W konkursie oszczepu najlepszy rezultat w historii dziesięcioboju na igrzyskach osiągnął Kubańczyk Leonel Suárez (76.94), który posłał oszczep dalej niż dwójka naszych oszczepników we wczorajszych kwalifikacjach. Finałowy bieg na 1500m nie przyniósł rewelacyjnych rezultatów. W klasyfikacji końcowej zwyciężył Ashton Eaton – 8869 pkt, przed swoim rodakiem Treyem Hardee 8671pkt i Kubańczykiem Leonelem Suárezem – 8523pkt. W eliminacjach sztafet 4x100m czwarte miejsce zajęły reprezentantki Polski. Sztafeta w składzie Marika Popowicz, Daria Korczynska, Marta Jeschke, Ewelina Ptak osiągnęła wynik 43.07, nie dający im szans na awans do finału z czasem. Najlepsze okazały się biegnące w rezerwowym składzie Amerykanki. Czas 41.64 jest ich najlepszym osiągnięciem w tym sezonie.

Wydarzeniami sesji wieczornej na które czekali kibice były finały na 800m i 200m. Oba biegi były rozgrywane z wielkimi gwiazdami tych dystansów: Davidem Rudisha na 800m i Usainem Boltem na 200m. Obaj stworzyli niesamowite widowisko i we wspaniałym stylu zdobyli tytuły mistrzów olimpijskich. Pierwszy ‘’na scenę’’ wyszedł Kenijczyk, który swój finał rozgrywał o godzinie 21:00. To on dyktował tempo biegu, mając międzyczasy na 400m i 600m odpowiednio 49.28 i 1:14.30. Rudisha choćby przez moment nie poczuł zagrożenia ze strony rywali przekraczając linię mety samotnie. W cieniu zwycięzcy na drugiej pozycji uplasował się osiemnastoletni Botswańczyk Nijel Amos który uzyskał znakomity rezultat - 1:41.73, bijąc tym samym rekord świata juniorów. Podium uzupełnił również osiemnastolatek – Kenijczyk Timothy Kitum 1:42.53. Rekordy życiowe poprawiło siedmio z ośmiu startujących biegaczy.

Godzinę po finale 800m przyszedł czas na danie główne tego wieczoru – finał 200m mężczyzn. Przy sprzyjającym wietrze 0,4 m/s jamajskie trio nie dało cienia szansy swoim rywalom na którykolwiek z medali. W doskonałym stylu zwyciężył Usain Bolt, uzyskując czas 19.32. Goniący go do ostatnich metrów Yohan Blake, przybiegł z dwunastoma setnymi sekundy straty. Dla obu zawodników były to najszybsze wyniki w tym sezonie. Z rekordem życiowym na trzecim miejscu bieg ukończył najmniej utytułowany Jamajczyk - Warren Weir - 19.84. Miejsca na podium zabrakło dla jedynego białego zawodnika w stawce – Francuza Christophe Lemaitra, który zajął dopiero szóstą pozycję - 20.19 .