W.Brytania, 07 sierpnia 2012, 22:12, 1537/122996Mateusz Goleniewski
Podsumowanie 12 dnia igrzysk: Kszczot i Lewandowski odpadli

LINK 1: OFICJALNA STRONA IGRZYSK
LINK 2: STONA POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - W.BRYTANIA

Dwa medale Polaków to dorobek drugiego dnia igrzysk. Po brązowym medalu do polskiego worka dołożyli żeglarze: Zofia Noceti-Klepacka i Przemysław Miarczyński dla których były to pierwsze medale olimpijskie w karierze.

Do finału awansowała kajakarska czwórka kobiet, która jutro powalczy o olimpijskie podium. Na torze kolarskim pojawiło się dwoje polaków - Małgorzata Wojtyra oraz Kamil Kuczyński. Polka startująca w omnium zajęła jedenastą pozycję, wygrywając jedną w konkurencji wieloboju – wyścig punktowy. Niestety nie wystarczyło to do zdobycia medalu, gdyż pozostałe konkurencje nie poszły Polce równie dobrze. Kamil Kuczyński swoją rywalizację w keirinie zakończył na repasażach nie awansując do półfinału.

Lekkoatletyka

Piątego dnia zmagań lekkoatletów polscy kibice nie zaliczą do udanych. Jedynym udanym występem był awans do półfinału 200m mężczyzn w serii porannej Kamila Kryńskiego. Polak w piątej serii eliminacyjnej zajął trzecie miejsce z czasem 20.66, dające mu bezpośrednią kwalifikację do dalszej rundy. Wśród faworytów obyło się bez niespodzianek. W pierwszej serii pewne zwycięstwo odniósł największy faworyt Usain Bolt. Wynik Jamajczyka to jedynie 20.39, lecz mistrz olimpijski na 100m podobnie jak inni faworyci bardzo mocno zwolnił na końcowych metrach.

Jego rodak Yohan Blake, również bez żadnych problemów zwyciężył w swojej serii z czasem o jedną setną sekundy lepszym niż Bolt -20.38. Rywalizujący z koalicją jamajską Francuz Christophe Lemaitre także zwyciężył z czasem 20.34. Finał zostanie rozegrany w czwartek.

Nieudanie dla wicemistrza olimpijskiego z Pekinu zakończył się finał rzutu dyskiem. Zapowiadający walkę o złoto Piotr Małachowski zajął dopiero piątą lokatę po rzucie w czwartej serii na odległość 67.19. Polak miał mierzone jedynie trzy spośród sześciu prób. Do medalu zabrakło 84cm. Zwyciężył mistrz świata z Daegu Robert Harting przed Irańczykiem Ehsanem Hadadi, którego srebrny medal jest wielką niespodzianką

1 Robert Harting GER 68.27
2 Ehsan Hadadi IRI 68.18
3 Gerd Kanter EST 68.03
--
5 Piotr Malachowski POL 67.19

Na półfinale swój udział w igrzyskach zakończyli Marcin Lewandowski oraz Adam Kszczot. Polscy ośmiuset metrowcy, będący jedynymi biegowymi nadziejami na medal odpadli z rywalizacji, osiągając przeciętne czasy. Kszczot startujący w pierwszej serii, wybrał taktykę biegu na końcu stawki, która przy mocnym tempie biegu, zupełnie się nie sprawdziła. Polak co prawda zaatakował na 250m przed metą, ale sił nie wystarczyło do końca dystansu i na ostatnich pięćdziesięciu metrach wyraźnie zwolnił i linie mety przekroczył jako trzeci z czasem 1:45.34. Zwyciężył Sudańczyk Abubaker Kaki z rezultatem 1:44.51.

W drugim biegu obok rekordzisty świata Davida Lekuty Rudishy wystartował Marcin Lewandowski. Polak mimo ambitnej walki, nie miał najlepszej pozycji wyjściowej na ostatnie 100m, przez co być może zajął dopiero czwartą pozycję, wyprzedzając na ostatnich metrach o jedną setną sekundy Rosjanina Yuria Borzakovskiego. Polak uzyskał czas 1:45.08 i tylko piętnastu setnych sekundy zabrakło mu do awansu do finału. Zwycięzca David Lekuta Rudisha po spokojnym biegu przekroczył linię mety z czasem nieco lepszym niż Kaki - 1:44.35. W ostatnim półfinale zwyciężył - według paszportu - osiemnastoletni Etiopczyk Mohammed Aman - 1:44.34.

Bezpośredni awans do półfinału dawały dwa czołowe miejsca. Awans wywalczyło również dwóch biegaczy z najlepszymi czasami. Niestety wśród tej dwójki nie znalazł się żadnej z reprezentantów Polski.

W sesji porannej rozegrano dwa kobiece biegi eliminacyjne na 5000m. W obu seriach obyło się bez niespodzianek i w finale zobaczymy po trzy reprezentantki Etiopii i Kenii. W pierwszej z nich dwa czołowe miejsca dla faworyzowanych Etiopek: Tirunesh Dibaby (14:58.48) oraz Meseret Defar (14:58.70). Trzecia był jedyna Kenijka Viola Jelagat Kibiwot, która straciła do Etiopek niewiele ponad pół sekundy - 14:59.31. Drugi bieg wyglądał podobnie, gdyż pierwsze trzy pozycje przypadły zawodniczkom z Afryki. Zwyciężyła Etiopka Gelete Burka (15:01.44), przed Kenijkami: Vivian Jepkemoi Cheruiyot (15:01.54) i Sally Jepkosgei Kipyego (15:01.87).

Dzień zakończył finał mężczyzn na 1500m. Był to niesamowity bieg, pełen niespodzianek i emocji przede wszystkim na ostatnim okrążeniu. Wielkim zaskoczeniem były odległe pozycje biegaczy z Kenii i Etiopii, a przede wszystkim ostatnia lokata wielkiego faworyta Asbela Kipropa (3:43.83), który przybiegł cztery sekundy za przedostatnim na mecie Nixonem Kiplimo Chepsebą (3:39.04), który również miał walczyć o medal. Po fantastycznym finiszu zwyciężył Algierczyk Taoufik Makhloufi z czasem 3:34.08, przed Amerykanem Leonelem Manzano (3:34.79) i Marokańczykiem Abdalaatim Iguiderem (3:35.13). Chyba nikt przed biegiem nie spodziewałby się takiego podium w finale.