W.Brytania, 05 sierpnia 2012, 20:19, 1497/102822Mateusz Goleniewski
Igrzyska dzień 10: rekord olimpijski w maratonie kobiet!

LINK 1: OFICJALNA STRONA IGRZYSK
LINK 2: STONA POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - W.BRYTANIA

Za nami pierwszy bieg maratoński podczas londyńskich igrzysk. Z dystansem 42,195km dokładnie w południe czasu polskiego zmierzyły się kobiety, wśród których była również Polka - Karolina Jarzyńska. Londyn przywitał biegaczki typową dla siebie deszczową pogodą. Na linii startu pojawiło się, aż 118 biegaczek z całego świata, z których maraton ukończyło 107 z nich.

Po wczorajszej sporej niespodziance na 10000m mężczyzn i tylko jednym medalu zawodników z Kenii i Etiopii, dziś zawodniczki z Czarnego Lądu nie pozwoliły sobie odebrać zwycięstwa. Najlepsza okazała się dwudziestoczteroletnia Etiopka Tiki Gelana, która pokonała trasę wiodącą ulicami Londynu w czasie 2:23:07, bijąc tym samym rekord olimpijski! Ze stratą pięciu sekundy linię mety przekroczyła Kenijka Priscah Jeptoo (2:23:12), a paręnaście sekund po niej brązowy medal zdobyła pierwsza biała zawodniczka – Rosjanka Tatyana Petrova Arkhipova (2:23:29). Trzydziestojednoletnia Jarzyńska z czasem 2:30:57 zajęła trzydzieste szóste miejsce. Polka pobiegła o ponad trzy minuty gorzej od własnego rekordu życiowego wynoszącego 2:27:16.

Przez pierwszą część dystansu na czele stawki znajdowała się kilkunastoosobowa grupa, od której dopiero po przebiegnięciu połowy dystansu (w czasie 1:13.13) oderwało się kilka zawodniczek, które miały w końcówce walczyć o medale. Prawdziwe emocje zaczęły się dopiero na około dwa kilometry od mety, gdy zaatakowała Tiki Gelana. Żadnej z rywalek nie udało się utrzymać jej tempa i Etiopka spokojnie dobiegła do mety poprawiając dwunastoletni rekord olimpijski należący do Japonki Naoko Takahash wynoszący 2:23.14.