W.Brytania, 31 lipca 2012, 08:44, 1535/145130
Krzysztof
Bartkiewicz
Jarzyńska w niedzielę biega maraton na IO w Londynie

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - W.BRYTANIA

Już w najbliższ± niedzielę, 5 sierpnia w maratonie na IO w Londynie wystartuje Karolina Jarzyńska. Tymczasem... kilka dni temu, 22 lipca wygrała półmaraton w Chicago z wynikiem 1:13.04

Mnie osobi¶cie zaskoczył fakt, iż zawodniczka maj±ca start docelowy w igrzyskach, na 2 tygodnie przed maratonem, decyduje się na bardzo mocny start w półmaratonie, gdzie jest inny klimat i inna strefa czasowa, czy zatem był to dobry krok, przekonamy się już za kilka dni.

Karolina Jarzyńska na mecie
Rock n Roll Chicago Halfmarathon

Na li¶cie startowej kobiecego maratonu w Londynie widnieje dużo dobrych nazwisk. Wystartuje rekordowa liczba aż 119 zawodniczek z 66 krajów.

Mam jednak zł± nowinę dla fanów Pauli Radcliffe, która z powody kontuzji nie wystartuje w Londynie. Zawodniczka co cztery lata typowana jest na faworytkę do złota, ale co cztery lata igrzyska kończ± się dla niej dramatem. W Atenach Paula nie ukończyła swojego biegu przez problemy żoł±dkowe, za¶ cztery lata póĽniej w przygotowaniach do Pekinu przeszkodziła jej kontuzja. Radcliffe ostatecznie wystartowała wówczas na igrzyskach, ale zajęła odległe, 23. miejsce.

Radcliffe jest jedn± z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii tej dyscypliny. Sięgała ona po złoto mistrzostw Europy i ¶wiata, wygrywała niemal wszystkie najważniejsze maratony na ¶wiecie. Jej marzeniem było jedynie wywalczenie medalu Igrzysk Olimpijskich - jedynego, którego brakuje jej w kolekcji. Brytyjczycy liczyli, że uda jej się to wła¶nie w tym roku. 38-letnia biegaczka, dla której występ w Londynie miał być pi±tym w historii igrzysk, wycofała się jednak ze startu.

Rekord Olimpijski w maratonie wynosi 2:23.14 i należy do Naoko Takahashi a ustanowiony został w 2000 roku w Sydney. Panuj±ca na Wyspach Brytyjskich aura może sprzyjać zawodniczkom w uzyskiwaniu znakomitych wyników, tak więc rekord Japonki jest do pobicia.

Warto przypomnieć, iż maraton kobiet został wł±czony do programu igrzysk olimpijskich dopiero w 1984 roku w Los Angeles. Poniżej przedstawiam wszystkie medalistki igrzysk w maratonie.