Bielsko Biała, 19 czerwca 2012, 07:47, 1593/147767Mateusz Goleniewski
Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Seniorów: zwycięstwa faworytów

LINK 1: WYNIKI MP SENIORÓW - PDF
LINK 2: ARCHIWUM: BIELSKO BIAłA

W ostatni weekend (15-17.06) w Bielsko-Białej rywalizowali najlepsi lekkoatleci naszego kraju przy okazji 88. lekkoatletycznych mistrzostw Polski seniorów. Miasto liczące ponad 170. tysięcy mieszkańców na trzy dni stałą się lekkoatletyczną stolicą naszego kraju.

W mistrzostwach wzięło udział wielu czołowych zawodników naszego kraju, którzy potwierdzili wysoką formę, dającą nadzieję na kilka olimpijskich medali w Londynie. Zawody w Bielsko-Białej, były również jedną z ostatnich szans na wypełnienie minimum na Mistrzostwa Europy, które odbędą się pod koniec czerwca w Helsinkach. O tytuł najlepszych lekkoatletów w Europie powalczy ostatecznie 57 reprezentantów naszego kraju.

Dzień I

Dzień pierwszy to głównie eliminacje i finały konkurencji technicznych. Eliminacje 800m bez żadnych problemów przebrnęli faworyci: Adam Kszczot oraz Ewelina Sętowska-Dryk i Angelika Cichocka.

Konkurs Panów w pchnięciu kulą to zdecydowane zwycięstwo mistrza olimpijskiego Tomasza Majewskiego, który w ostatniej kolejce przekroczył granicę 21m, pchając na odległość 21,07m. Drugie miejsce z wynikiem 19.81 zajął Damian Kusiak, który o ponad 40cm wyprzedził Mateusza Mikosa (19.40m PB)

Pod nieobecność mistrza świata z koreańskiego Daegu Pawła Wojciechowskiego, mistrzem Polski w skoku o tyczce został inny reprezentant Zawiszy Bydgoszcz Łukasz Michalski. Bydgoszczanin pokonał wysokość 5.60m. Nieoczekiwanie drugie miejsce zajął dziewiętnastoletni Piotr Lisek. Zawodnik OSOT Szczecin pobił rekord życiowy skacząc 5.30m. Trzecie miejsce przypadło Przemysławowi Czerwińskiemu, który również skoczył 5.30m, ale dokonał tego dopiero w trzeciej próbie.

Z biegowych finałów mogliśmy oglądać rywalizację najszybszych kobiet i mężczyzn na 100m oraz bieg na 5000m kobiet i 3000m przez przeszkody mężczyzn. Najszybszą Polką okazała się Daria Korczyńska, która w finale ustanowiła rekord tego sezonu i uzyskała wynik 11.39, pokonując o trzy setne sekundy Martę Jeschke (11.42) i Marikę Popowicz – 11.43. O pechu mówić może Anna Kiełbasińka. Faworytka do medalu popełniła falstart i została zdyskwalifikowana z rywalizacji o medale.

Wśród mężczyzn zdecydowane zwycięstwo odniósł nasz najlepszy sprinter ostatnich lat – Dariusz Kuć. Przy sprzyjającym wietrze uzyskał czas 10.20. Zawodnikowi bydgoskiego Zawiszy zabrakło zaledwie dwóch setnych sekundy do wypełnienia minimum na IO (10.18). Srebrny medal powędrował do Kamila Kryńskiego (10.33), zaś brąz niespodziewanie zdobył Jakub Adamski (10.45)

Finał biegu na 5000m kobiet to zdecydowana dominacja trzech biegaczek, które między sobą rozdzieliły miejsca na podium. Z czasem 15:50.70 zwyciężyła Wioletta Frankiewicz, przed Iwoną Lewandowską - 15:55.10 i Dominiką Nowakowską - 15:58.32.Czwarta na mecie Agnieszka Ciołek do podium straciła ponad dwadzieścia sekund (16:21.68)

Pierwszy dzień mistrzostw zakończył bieg panów na 3000m przez przeszkody. Walkę o zwycięstwo stoczyło dwóch Łukaszów: Parszczyński i Oślizło. Ostatecznie złoto przypadło temu pierwszemu, który na mecie wyprzedził Oślizło o ponad sekundę (8:26.55 i 8:27.64). Brąz dla zawodnika UKS Barmin Goleniów Krystiana Zalewskiego (8:30.82)

Warto również podkreślić wysoką i stabilną formę byłej rekordzistki świata Anity Włodarczyk, która podczas MPS, potwierdziła swoją dominację w naszym kraju, a miejmy nadzieję, że za kilka miesięcy potwierdzi ją również na świecie. Pani Anita zwyciężyła z wynikiem 74.71m i o ponad cztery metry pokonała kolejną daleko rzucającą w tym sezonie Joannę Fiodorow (70.34m) oraz Małgorzatę Zadurę (64.78m)

Dzień II

Dzień drugi to finały biegowe na 800m, 400m, 400m przez płotki oraz sztafeta kobiet 4x100m. Medale rozdano również w chodzie na 20km, skoku wzwyż kobiet oraz rzucie oszczepem mężczyzn.

800m kobiet to zwycięstwo Angeliki Cichockiej (2:01.71) przed Eweliną Sętowską-Dryk (2:02.54) i Danutą Urbanik (2:04.39). Mimo bardzo szybkiego początku biegu, żadnej z Polek nie udało się wypełnić minimum na Igrzyska Olimpijskie do Londynu. W biegu Panów Adam Kszczot nie znalazł dla siebie godnych rywali i w przekonywujący sposób odniósł zwycięstwo z wynikiem 1:46.53. Adam na linii mety wyprzedził Szymona Krawczyka (1:47.16) i Sebastiana Smolińskiego (1:47.87). Biegu nie ukończył rekordzista Polski Paweł Czapiewski.

Finał biegu na 400m przez płotki mężczyzn, to pewne zwycięstwo powracającego do szybkiego biegania Marka Plawgo (49.96). Reprezentant KS Warszawianki, mimo dobrych wyników w tym sezonie nadal nie wypełnił minimum PZLA na IO, wynoszące 49.50. Był bardzo blisko osiągnięcia tego wyniku w pierwszym dniu zmagań, kiedy w eliminacjach uzyskał czas 49.66. Srebrny medal dla Roberta Brylińskiego (50.67), zaś brąz dla Jarosława Cichosza (51.38). Wśród Pań zwyciężyła faworytka doświadczona Anna Jesień (55.74) przed Tiną Matusińską (55.87) i Anetą Jakóbczak (57.20)

W biegu na jedno okrążenie mistrzami Polski zostali dość nieoczekiwanie Piotr Wiaderek (45.46 – 16 setnych gorzej od minimum PZLA na IO) i Agata Bednarek (52.41)

Dzień III

Biegowych emocji trzeciego dnia dostarczyły finały 100m i 110m przez płotki, 1500m, 200m, 5000m, 3000m przez przeszkody oraz tradycyjnie zamykająca każdą imprezę mistrzowską sztafeta 4x400m.

W biegu na 1500m kobiet wystąpiło wiele zawodniczek, które już w poprzednich dniach rywalizowało w innych konkurencjach. Siły zachowała jedynie Danuta Urbanik, która ukończyła rywalizację na trzecim miejscu z wynikiem 4:08.32, który jest jej nowym rekordem życiowym. Szans rywalkom nie dały doświadczone: Renata Pliś i Lidia Chojecka. Zwyciężyła młodsza o osiem lat Pliś uzyskując czas 4:06.96, przed Chojecką 4:07.86

Wśród mężczyzn z dobrej strony pokazał się Bartosz Nowicki, który z wynikiem 3:38.93 został mistrzem Polski. Reprezentant WKS Śląsk Wrocław pokonał Damiana Roszko (3:39.94) i złotego medalistę z biegu na 3000m przez przeszkody Łukasza Parszczyńskiego (3:30.18). Dopiero piątą lokatę uzyskał Mateusz Demczyszak, który ukończył rywalizację z wynikiem 3:40.53 (w tym roku biegał już 3:36.15)

Na 5000m w rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Radosław Kłeczek (14:23.36), pokonując o sekundę Michała Bernaldelliego 14:24.95 i Marka Skorupę (14:25.09). Na czwartym miejscu zameldował się mistrz Europy juniorów z zeszłego roku Szymon Kulka. Piąte miejsce dla lidera sezonu Jakuba Nowaka.

Ostatnią konkurencjom spośród biegów długich i średnich była rywalizacja kobiet na 3000m przez przeszkody. Pewne zwycięstwo odniosła Katarzyna Kowalska (9:49.34) przed Matyldą Szlężak, która biegała już w tym sezonie poniżej 9:40.00 oraz Antoniną Behnke (10:09.00). Biegu nie ukończyła wielka faworytka Wioletta Frankiewicz.