Szczecin, 29 sierpnia 2017, 07:17, 1775/125690

LINK 3: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI - PÓŁMARATON
LINK 5: ZOBACZ WYNIKI - 10 KM
LINK 6: ARCHIWUM: SZCZECIN

Imprezy, których edycja numerowana jest „trójką” z przodu stanowią bogaty leksykon polskich biegów ulicznych. Wydarzenia wraz z transformacją polityczną przeszły w większości przeobrażenia na płaszczyźnie organizacyjnej, frekwencyjnej i ogólnie jakościowej.

Tegoroczna 38 odsłona biegu na 21km i 97.5m w stolicy województwa Zachodniopomorskiego, obecnie nosząca nazwę PKO Szczecin Półmaratonu jest drugim biegiem na tym dystansie pod względem starszeństwa po gnieźnieńskim Biegu Lechitów. Przez pierwsze 19 lat impreza była rozgrywana jako „Szczecińska Dwudziestka”. Jeszcze 10 lat temu bieg kończyło nieco ponad 200 osób. W roku 2015 PKO Półmaraton Szczecin dołączył do grona „dwutysięczników”. W ubiegłym sezonie do tej liczby zabrakło 16 zawodników. W bieżącym roku znów została przekroczona bariera 2 tysięcy biegaczy. Dokładnie 2069 osób minęło linię mety w niedzielne południe na Jasnych Błoniach. Bieg towarzyszący na 10km ukończyło 864 zawodników.

Historia frekwencji KOBIETY

Punktualnie o godzinie 9:00 sygnał do startu dała brązowa medalistka halowych mistrzostw Europy z Belgradu w biegu na 1500m, Sofia Ennaoui. Sam start trwał blisko 5minut. Pierwsze emocje związane z finiszem zawodników na krótszym dystansie zapewnił Artur Olejarz. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach na 5000m i 3000m z przeszkodami oraz w przełajach triumfował w czasie 32:17. W gronie pań najszybszą okazała się życiowa partnerka Artura, Monika Jackiewicz (39:03) brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski w biegu na 3000m prz. sprzed 3 lat.

38 zwycięzcą półmaratonu w Szczecinie okazał się 31-letni Paweł Związek. Zawodnik reprezentujący grupę „Wieczorne Bieganie w Szczecinie” w bieżącym roku zamykał pierwszą dziesiątkę 44 Dębno Maratonu. Okazał się również najlepszym Polakiem w stawce ponad 2 tysięcy zawodników najstarszego polskiego biegu na 42km i 195m. Na Jasnych Błoniach zameldował się samotnie po upływie 1 godziny, 13 minut i 35 sekund. Na drugim miejscu, z ponad 3-minutową stratą uplasował się Patryk Dacka, niegdyś dobrze zapowiadający się średniodystansowiec. 29-latek przed 7 laty zajmował 5 miejsce podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w Bielsku Białej na 1500m (3:52.19). Trzecie miejsce w niedzielnym półmaratonie zajął triathlonista, Dawid Nowaczyk.

Triumfatorką PKO Półmaratonu Szczecin po raz drugi z rzędu została Sylwia Telatyńska, osiągając linię mety w 1:24:09. Drugie miejsce zajęła Ewa Huryń, zwyciężczyni m.in. maratonów w Gdańsku i Szczecinie. Na trzecim stopniu podium stanęła Szwajcarka Ursula Badilatti.

Szczecińska impreza zgromadziła na starcie grono wybitnych sportowców, aktualnych i tych którzy tworzyli historię nie tylko polskiej lekkiej atletyki. Na półmaraton zdecydował się mistrz olimpijski z Pekinu w wioślarskiej czwórce podwójnej, Marek Kolbowicz. Bieg ukończył z czasem 1:49.49. 13 minut wcześniej mijał linię mety aktualny rekordzista Polski w biegu na 800m (1:43.22), brązowy medalista mistrzostw świata na tym dystansie sprzed 16 lat, Paweł Czapiewski. W biegu na 10km wziął udział halowy mistrz śwata w siedmioboju, Sebastian Chmara (47:40). Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej „dychy” uplasował się brązowy medalista halowych mistrzostw Europy w biegu na 1500m sprzed 6 lat, Bartosz Nowicki.

A na linii mety przez ponad dwie godziny wręczała medale Sofia Ennaoui, jedna z naszych najbardziej perspektywicznych lekkoatletek. O 12:30 uczestniczyła również w ceremonii dekoracji, a 2 godziny później zasiadała na trybunach Stadionu Olimpijskiego w Berlinie kibicując swoim kolegom i koleżankom podczas prestiżowego mitingu ISTAF (Internationales Stadionfest)

Na podium w kategoriach wiekowych można było dostrzec doskonałych przed laty długodystansowców. W kategorii M-50 zwycięstwo na 10km odniósł Zbigniew Murawski. Zawodnik, który mimo upływu lat prezentuje się nadal wyśmienicie (w klasyfikacji open zajął 4 miejsce). Murawski w ciągu swojej trwającej blisko 4 dekady kariery zanotował świetne rekordy życiowe począwszy od biegów średnich po maraton: 800m – 1:50.95, 1500m – 3:45.37, 5000m – 13:56.44, 10000m – 29:39.65 i maraton w 2:19:32. W półmaratonie, na trzecim stopniu podium kategorii M-40 stanął wicemistrz Polski w maratonie sprzed 20 lat, Edmund Kramarz (rekord życiowy – 2:16:19)

W ubiegłym roku w Polsce zanotowano 13 półmaratonów z liczbą uczestników powyżej 2 tysięcy. 38 PKO Półmaraton Szczecin znów dołączył do grona dwutysięczników. Ten fakt, atmosfera, i zdecydowanie bardziej sprzyjająca pogoda niż w roku ubiegłym spowodowały, że uczestnicy wyjeżdżali ze Szczecina zadowoleni. Spotkajmy się za rok, aby napisać 39 rozdział biegowego święta w Szczecinie!